Majitel společnosti Brano a viceprezident Sdružení automobilového průmyslu Pavel Juříček má jako nový poslanec hnutí ANO za sebou první dny v Poslanecké sněmovně. Sám přiznává, že poznává zcela nový svět, ke kterému je hodně kritický. Vadí mu častá a podle něj teatrální vystupování některých poslanců, jednací řád označuje za zbytečně komplikovaný a neefektivní, všímá si třeba i přetopených parlamentních místností.

Přesto je ale prý rád, že do politiky vstoupil a byl zvolen poslancem.

HN: Našel jste si už coby mimopražský poslanec ubytování?

Už ho mám. Nechytil jsem ubytovnu pro poslance, takže jsem si ubytování hledal. A jsem rád, že jsem cenu srazil o polovinu.

Pavel Juříček (61)

◼ Absolvent VUT v Brně. Majitel společnosti Brano Group, která patří mezi největší české výrobce automobilových dílů.

◼ Hlavní sídlo Brano Group je v Hradci nad Moravicí na Opavsku. Své pobočky má na několika místech v Česku i ve světě, například v Rusku nebo Číně.

◼ V roce 2007 Juříček získal ocenění Podnikatel roku. Loni se dal také na politiku, vstoupil do hnutí ANO a začal vést buňku v Opavě. Letos na podzim byl zvolen poslancem.

HN: Jak jste toho dosáhl?

No, vyjednáváním.

HN: Takže vy, majitel velké firmy, jeden z nejbohatších poslanců nové sněmovny, jste smlouval nižší cenu za ubytování?

Je to tak. Bojuji za stát, za státní peníze.

HN: Na kolik jste to usmlouval?

Domluvili jsme se na ceně 800 korun místo 1500 za noc. Jsem na řece, v botelu. S tím, že budu platit jen tehdy, když tam skutečně budu, protože sněmovna nejedná každý den. Stát to vyjde na podstatně méně peněz.

Vezměte si, jaké obrovské peníze stojí provoz sněmovny, v rozpočtu je miliarda a 300 milionů,
kde jsme? Všude je přetopeno, všude se svítí.

Poslanec, který hledá zaměstnance

◼ Při shánění Pavla Juříčka může redaktor zažít různé situace. První pokus v pondělí nevyšel, protože poslanci celý den jednali.

Šance byla v úterý, sněmovna měla totiž volno.

◼ Když Juříček dostal SMS s informací, že můžeme udělat rozhovor, jelikož jsme si na setkání s ním vyčlenili celý den, přišla od něj vzápětí zpráva: "Hlaste se na balení tlumičů v Jilemnici. Nestíháme zakázky."

◼ Ve středu, kdy jsme se už sešli, vysvětloval, že to myslel v legraci, ale jinak jej nedostatek zaměstnanců skutečně velmi trápí. Musí odmítat zakázky za desítky milionů korun.

◼ Majitel společnosti Brano je velmi zaměstnaný muž, během povídání mu na mobilním telefonu pípala jedna zpráva za druhou.

Přesto patří k lidem, s kterými se komunikuje velmi dobře. Reaguje rychle, je vstřícný, mluví k věci a nechybí mu smysl pro humor.

◼ Jen kdyby těch zaměstnanců bylo více. Třeba se mu jednou na balení tlumičů nahlásíme.

HN: A do toho musíte sledovat dlouhé hádky poslanců o to, která strana bude mít jaký výbor nebo kolik budou mít výbory členů. Netrpíte tady v parlamentu?

Trpím. Vadí mi ten neefektivně vynaložený čas. Malicherné spory typu, kolik lidí bude ve výborech, to jsou pro mě naprosto nepochopitelné věci. Navíc cítím, že vystoupení některých poslanců jsou spíše divadelním představením, protože když jsem s těmi lidmi mimo řečnický pult, dá se s nimi mluvit normálně. Pak ale jdou k mikrofonu a chovají se teatrálně.

Po pětadvaceti letech v podnikání to tady skutečně vidím jako divadlo.

HN: Jenže třeba právě spor o počet členů v mandátovém a imunitním výboru byl velmi důležitý. Složení výboru může hodně ovlivnit to, zda bude váš předseda Andrej Babiš vydán policii a stíhán, nebo po dobu mandátu stíhán nebude.

Rozumím, že toto bylo důležité. Však jsem byl v klubu ANO pro, abychom prosbám jiných stran o větší počet členů v mandátovém výboru vyhověli. Nakonec to také prošlo jako nůž máslem.

HN: Vaše hnutí ANO chce změnit jednací řád sněmovny, což asi rád podpoříte.

Dosavadní jednací řád nespěje k tomu, abychom mohli dělat rychlé a efektivní kroky. Celkově vidím provoz sněmovny jako složitý, všechno je přebyrokratizované.

Určité věci se musí zjednodušit, jinak bude sněmovna pořád strašně málo efektivní. Což bylo vidět za posledních 27 let.

HN: Takže jste přesvědčený, stejně jako váš předseda Andrej Babiš, že parlament je svým způsobem "žvanírna"?

Mám praktický a pragmatický pohled. Vezměte si třeba prebendy, které poslanci mají. Měli bychom se setsakramentsky zamyslet nad penězi pro poslance, měli by mít například maximálně dvojnásobek průměrného platu nebo vazbu na hrubý domácí produkt.

Jestli bude klesat, ať klesají i platy poslanců. Já sám bych byl úplně klidně zastáncem toho, abychom to dělali pokud možno zdarma.

HN: Bylo by správné, aby poslanci nebrali plat? Pak by nemohli občany zastupovat někteří lidé, kteří jsou vzdělaní, pracovití, šikovní, ale holt nemají moc peněz.

Myslím si, že být v Poslanecké sněmovně je čest. A do sněmovny by měli jít lidé, kteří se sami o sebe dokážou postarat. Nebudou závislí na státu, budou schopní se sami uživit a poslancování budou dělat skutečně jako poslání.

Do politiky by neměli jít lidé, kteří čekají od státu peníze a touží jen po moci.

HN: Proto jste do sněmovny kandidoval?

Mě osobně do sněmovny přivedl naivní idealismus. Měl jsem pocit, že takto mohu svými zkušenostmi České republice pomoci. Snad tady budu mít také nějaký respekt už kvůli tomu, že mám za sebou podnikatelský příběh, postavil jsem velkou českou firmu jako globálního světového dodavatele. Myslím, že mohu pomoci České republice změnit některé věci k lepšímu.

HN: Nelíbí se vám časté hádky ve sněmovně. Není ale na vině hlavně vaše hnutí ANO a jeho předseda Andrej Babiš?

Tím, že není jasné, kdo bude jeho vládu podporovat, není ani jasné, kdo má hrát ve sněmovně roli vládní koalice a opozice.

Hnutí ANO zorganizovalo celou řadu jednání s jinými stranami. Ale pan Babiš, stejně jako já a jiní podnikatelé nemáme trpělivost lidi přemlouvat donekonečna. Když uděláte několik schůzek a někdo vám řekne ne, ne, ne, ne, tak co máte dělat?

Pan Andrej Babiš a pan Jaroslav Faltýnek by vzali do vlády s výjimkou komunistů a SPD Tomia Okamury všechny ostatní strany, ale když nechtějí, má smysl je přemlouvat? To by občanům mohlo připadat, že jsme snad blázni.

HN: Politika ale je o trpělivém vyjednávání, je to jiné řemeslo než podnikání.

To ale byla ta minulá politika, na kterou si tady všichni zvykli. Že se pořád donekonečna vyjednává, nikam se to neposouvá a vše se neustále točí v kruhu. To chceme? My v hnutí ANO to hodláme změnit s tím, že demokratická pravidla zůstanou zachovaná. Česká republika se přece potřebuje pohnout dopředu. Máme obrovské možnosti, které nevyužíváme, všude je ohromná byrokracie, velmi citelně nám chybí zaměstnanci.

HN: Není ale řešením to, že by váš předseda Babiš jako trestně stíhaný politik neseděl ve vládě? Mohl by snáze vzniknout kabinet, který by hned začal řešit problémy země.

Ale Andrej je nejschopnější ze schopných, člověk s neuvěřitelným tahem na branku. Tak proč by nemohl vládu řídit? Všichni víme, že jeho kauza kolem dotace pro Čapí hnízdo vznikla před 10 lety. I kdybychom připustili, že celou věc řídil, tak to udělalo mnoho a mnoho podnikatelů, protože tenkrát bylo možné takto dotace čerpat. Tady se rozdalo 4,5 miliardy korun na podobné projekty. A najednou se z toho udělá, že pan Babiš je nějaký lump?

HN: Není ale lepší, aby o vině, či nevině rozhodla policie, případně soud? Tak jako u kteréhokoliv jiného občana České republiky?

Za jak dlouho by ho ale soudy očistily? Za pět deset let? Všichni víme, jak u nás fungují. Nezlobte se, já to opravdu vnímám jako vymyšlenou kauzu od a do zet.

To, co udělal, bylo v té době podle zákona možné. Pokud nebude soud cinknutý, tak ho musí osvobodit.

HN: Je možné, že ANO nakonec zbudou jako partneři na vládnutí komunisté a SPD Tomia Okamury. Dokážete si jako pravicově smýšlející politik něco takového představit?

Žádná hitparáda to není. Samozřejmě bych preferoval, abychom se domluvili s ODS. Pokud ale stále říká ne, ne, ne, je to těžké. Jsem pro to, abychom s nimi znovu opakovaně jednali a našli nějaký konsenzus.

HN: Smířil byste se vy i další kolegové z ANO s tím, kdyby vaši menšinovou vládu podporovali komunisté a SPD?

My jsme jako rodina za komunistů trpěli, ale komunisté, kteří jsou nyní ve sněmovně, jsou úplně jiní než ti normalizační. Poslanci z KSČM se chovají nesmírně korektně.

Pokud jde o SPD, vadí mi jejich kritika Evropské unie a striktní ne euru. Český byznys je směřovaný z 90 procent do EU, já jsem spíš výjimka, protože exportuji do Jižní Ameriky, Severní Ameriky, Japonska, mám fabriky v Číně i Rusku. Běžný byznys by byl bez členství v EU strašlivě obtížný, pro naši zemi by to byla katastrofa. Pokud jde o euro, v budoucnosti nás jeho přijetí čeká, i když to nebude v tomto volebním období možné.

HN: Takže vy jste velký příznivec EU.

Ale samozřejmě chci, aby se v unii řada věcí změnila.

Například v Bruselu je 31 tisíc úředníků, kteří se často věnují naprostým nesmyslům, třeba tomu, jestli může Polsko kácet v Bělověžském pralese. Proboha, proč do toho EU Polákům kecá? To je pro mě naprosto nepochopitelné.

HN: Ještě něco vám vadí u SPD?

Na rozdíl od této strany si myslím, že mezi uprchlíky jsou i takoví, kteří pomoc potřebují. A bylo by hanbou evropského demokratického postoje jim nepomoci a nepřijmout vůbec nikoho. Měli bychom mít v sobě humanismus.

HN: Nepřekáží vám u SPD proruská orientace řady poslanců, což s jejich naprostou averzí k EU souvisí? 

V proruských názorech nevidím problém. Mám v Rusku fabriku, vím, že je tato velká země autoritativně řízená, což ale bylo vždycky. Stačí se podívat do historie. Myslíte, že my to nějak změníme? To je bláhové. Spíš jde o to, obchodně to využít.

HN: Vy byste tedy byl i pro zrušení sankcí proti Rusku za okupaci ukrajinského území, ať Krymu, nebo východu Ukrajiny?

Je to nepříjemné, samozřejmě nikdo nemůže souhlasit s porušováním mezinárodních práv a svobod, ale zase když se podíváme do historie, vidíme, že Krym dal Ukrajině Chruščov. Nemám na to vyhraněný názor, dívám se na to pragmaticky, měli bychom otevřít trh minimálně bilaterálními smlouvami a být obezřetní.

Já sám jsem v Rusku velmi obezřetný, mohl bych vyprávět hodiny, co jsem tam všechno zažil. Podnikám tam od roku 1999, mohl bych přednášet o byznysu v Rusku, o jejich serióznosti i neserióznosti. Jsem tam hodně opatrný.

Máme v té zemi ale mnohem větší šanci než kdokoliv jiný, protože Rusové si nás váží jako západních Slovanů a vědí, že jsme technicky na vysoké úrovni.

HN: Není ale právě na vašem pohledu na Krym vidět, že pragmatismus podnikatelů může být v politice na překážku? Prostě proto, aby svět existoval v míru, není možné, že jeden stát vtrhne na území druhého.

Máte na to jednoduché řešení?

HN: Přesto, je nejlepším řešením pragmatismus?

Podívejte, já jsem poměrně velký lidumil, miluji dějiny, čtu historické knihy, všechny souvislosti mě velmi zajímají. Když si vezmete, co lidstvo zažilo, konfliktů a zájmů už bylo mnoho. Z tohoto pohledu žijeme nádhernou dobu a nevážíme si toho. Světová banka nás hodnotí, že patříme mezi dvě procenta nejbohatších lidí na světě. A kdybychom neměli absolutní nedostatek zaměstnanců, mohla by na tom Česká republika být ještě lépe.

HN: Není problém třeba v tom, že dáváte zaměstnancům nízké platy?

Když ale nemáte na dlani ani chlup, z čeho máte brát? Můžete přidat lidem trojnásobek a stejně žádné zaměstnance neseženete, nebo je přetáhnete jiné blízké firmě.

A to přece není řešení.

HN: I když jim zvýšíte plat?

Zvýšil jsem dělníkům letos mzdu o 14,1 procenta a stejně nemáme víc kmenových zaměstnanců.

HN: A kolik jim platíte?

Naši dělníci mají průměrný hrubý plat 26 900 korun. Myslím, že je to slušná mzda na to, že více než polovina z nich má základní vzdělání či jsou vyučeni v jiných oborech.