Soud v italské Florencii ve čtvrtek rozhodl, že zobrazení sochy Davida od Michelangela Buonarrotiho se nesmí bez svolení domovské galerie renesančního skvostu využívat pro komerční účely. Zákaz platí nejen v Itálii, ale i v celé Evropě. O rozhodnutí soudu, které souvisí s aktivitou překupníků lístků, informoval deník Corriere della Sera.

Soudní řízení iniciovala Cecilie Hollbergová, ředitelka galerie florentské Akademie, kde je renesanční socha trvale vystavena. Státní zastupitelství u soudu napadlo obchodní praktiky společnosti Visit Today, která do galerie Akademie prodávala předražené vstupenky a na svém webu a letácích k tomu využívala fotografie sochy Davida.

"(Rozhodnutí soudu) je precedent a příkladné řešení: mnoho dalších muzeí, které se staly oběťmi zhoubného jevu přeprodávání vstupenek s nadsazenou cenou, se nyní může vydat touto soudní cestou díky tomu, že v tomto podvodu namířeném proti návštěvníkům vyhrála spravedlnost," komentovala verdikt Hollbergová.

Ředitel organizace, která spravuje florentskou katedrálu a baptisterium Luca Bagnoli uvedl, že bude příkladu galerie Akademie následovat. Dodal, že překupničení se vstupenkami obdobně neblaze dopadá také na florentský dóm.

"Obraz Florencie se nesmí bez jakýchkoli pravidel a hranic komerčně zneužívat," komentoval kauzu starosta Florencie Dario Nardella, jenž apeloval na "instituce, občany a společnosti", aby se verdiktem řídily.

Soud také nařídil společnosti Visit Today, aby text nařízení nechala publikovat ve třech denících celonárodního dosahu, dále ve třech periodikách, jež určí galerie Akademie, a aby jej zveřejnila i na svých webových stránkách.