Teplárna a elektrárna ve švédském městě Västeraas se rozhodla do roku 2020 přeměnit ze zařízení spalujícího ropu a uhlí na zařízení bez fosilních paliv. V rámci přeměny začala spalovat odpad, mezi kterým je i oblečení, jež se nepodařilo prodat oděvnímu řetězci Hennes & Mauritz, napsala agentura Bloomberg.

"Pro nás je to materiál, který lze spálit," říká Jens Neren, ředitel oddělení dodávek paliva firmy Mälarenergi, která elektrárnu vlastní a provozuje. "Našim cílem je využívat pouze obnovitelné a recyklované palivo," dodal.

Švédsko se chlubí tím, že produkce jeho elektřiny je téměř bez emisí díky jeho vodním, jaderným a větrným elektrárnám. Některé obce však stále využívají uhlí a ropu k vytápění domů a kanceláří během chladných zimních dní. Největší skandinávská ekonomika doufá, že do konce tohoto desetiletí se jí podaří odstranit i poslední elektrárny na fosilní paliva díky jejich přeměně na elektrárny spalující biopaliva a odpad.

Mälarenergi má dohodu se sousedním městem Eskilstuna, že bude spalovat jeho odpad, včetně odpadu z centrálního skladu společnosti H&M, který se ve městě nachází. Firma H&M však zdůraznila, že nenechává spalovat oblečení, jehož nošení je bezpečné. Podle zákonů však musí zajistit, aby oblečení, které obsahuje plíseň nebo nevyhovuje přísným omezením o chemikáliích, bylo zničeno, uvedla mluvčí H&M Johanna Dahlová.

Elektrárna ve Västeraas od počátku letošního roku spálila zhruba 15 tun oděvů od H&M. To je zlomek z celkem spálených 400 tisíc tun odpadu, upozornil Neren. Mälarenergi má dohody také s několika dalšími městy v okolí, od kterých dostává odpadky, a dokonce dováží odpad z Británie. Zařízení je staré 54 let, dodává elektřinu asi 150 tisícům domácností a v době svého vrcholu, v roce 1996, spálilo 650 tisíc tun uhlí. Zařízení má stále dva generátory na fosilní paliva. V roce 2020 mají být vyměněny za nový kotel na recyklované dřevo, který doplní nynější jednotky spalující biopalivo a odpad.