Týden ukrajinského filmu, který v Praze začne v pondělí 27. listopadu, uvede hrané tituly a dokumenty natočené v posledních dvou letech včetně klenotu z archivů.

Festivalovými kiny budou Atlas a Ponrepo, projekce zpestří řada hostů. Podle mluvčí přehlídky Silvie Markové festival zaujme také z lingvistického hlediska.

"Uslyšíme z plátna ukrajinštinu, ruštinu, němčinu, angličtinu, huculský dialekt i speciální jazyk suržyk," oznámila mluvčí.

"V jednotlivých titulech najdeme reflexi komplikované ukrajinské historie i současnosti, kterou zprostředkovává škála výrazových prostředků filmové řeči. Syrový realismus i jemná poetika, široký národní apel i schopnost drobnokresby charakterů, patos, smutek, nadhled i humor," přiblížila mluvčí.

Festival zahájí snímek Střemhlav režisérky Maryny Stepanské, inspirovaný jejími zkušenostmi ze současné Ukrajiny. "Chtěla jsem natočit příběh o nás, o generaci, které je dnes 25 až 30 let, o lidech, kteří žijí v Kyjevě a ocitli se ve víru změn," podotkla filmařka, která snímek v Praze osobně uvede.

Film Střemhlav uspěl na mezinárodním festivalu v litevském Vilniusu a byl zařazen do hlavního soutěžního programu 52. ročníku festivalu v Karlových Varech.

Z archivu Týden ukrajinského filmu přináší legendární dílo Jurie Iljenka zvané Bílý pták s černým znamením z roku 1971. Líčí osudy tří bratrů, které rozděluje politické přesvědčení a kteří se v průběhu let 1937 a 1947 ocitají ve čtyřech různých státech, aniž opustí rodnou vesnici.

Film byl prezentován na mnoha mezinárodních festivalech, na Ukrajině byl ale zakázán a pro režiséra skončilo natáčení dvouletou vynucenou emigrací.

Na programu je rovněž dokument Příbuzní, který líčí příběh jedné ukrajinské rodiny po takzvaném Majdanu, tedy revolučních událostech v Kyjevě. Ukazuje na hluboké kořeny rusko-ukrajinského konfliktu. Snímek režiséra Vitalije Manského byl loni uveden na karlovarském festivalu a na dalších přehlídkách. Letos vyhrál hlavní cenu na akci Crossing Europe Film v Linci.

Kromě režisérky Maryny Stepanské do Prahy přijede mladá herečka Julie Vrublevská, která zaujala rolí v hořké komedii Divocí holubi.

"Dalšími hosty budou spisovatel, scenárista a publicista Andrij Kokoťucha, autor románové předlohy k filmu Červený, a také režisér, scenárista a herec Mychajlo Iljenko, známý jednou z hlavních rolí v dnes už ikonickém filmu jeho bratra Jurije Bílý pták s černým znamením," doplnila mluvčí festivalu.

Ukrajinu budou v Praze reprezentovat také zástupci Mezinárodního filmového festivalu Molodisť v Kyjevě.

Týden ukrajinského filmu potrvá do 1. prosince, všechny snímky budou uvedeny v původním znění s českými titulky. Vstupenky je možné zakoupit v jednotlivých kinech v ceně 60 korun.

Ukrajinský film zažívá v posledních letech velký průlom v titulech domácích i stále častějších koprodukcích, umí oslovit publikum po celém světě, dodávají pořadatelé festivalu.

Na mezinárodních přehlídkách ukrajinskou kinematografii kromě děl a režisérů uvedených nyní v Praze reprezentují například Myroslav Slabošpyckyj, autor snímku Kmen, či Sergej Loznica známý filmem Krotká.

V roce 2001 Taras Tomenko zvítězil s filmem Tyr v sekci Panorama na Berlinale, v roce 2003 tam v soutěži získal Stříbrného medvěda snímek ukrajinského animátora Stepana Kovala Jela tramvaj č. 9.