Hnutí ANO je standardní demokratická strana, rozčílí se Andrej Babiš pokaždé, když někdo nazývá ANO vůdcovskou partají jednoho muže. O svých plánech na obsazení ministerstev v nové vládě, které v úterý přednese prezidentovi Miloši Zemanovi, ale předseda hnutí zatím se spolustraníky oficiálně nemluvil. Při schůzce na Pražském hradě představí menšinový kabinet, v němž nepočítá s ministerstvem pro lidská práva.

Pro svůj kabinet nemá zatím ještě ani vyjednanou podporu v Poslanecké sněmovně.

Předpokládá se, že by se vláda opírala převážně o hlasy komunistů a populistické SPD Tomia Okamury, kteří už dostali předsednická místa v důležitých sněmovních výborech.

Zeman bude jedním z prvních, jimž Babiš předloží kompletní seznam lidí, kteří mají v novém kabinetu usednout. Babiš o víkendu na svém facebookovém profilu uvedl, že mu zbývá obsadit ministerstvo školství, u ostatních resortů měl prý jasno. Jména nových ministrů odmítl komentovat, známá jsou pouze z politického zákulisí.

15. prosince

je datum, kdy prezident hodlá jmenovat novou vládu premiéra Andreje Babiše.

"Finální sestavu neznám, Babiš ji chce napřed představit prezidentovi," potvrdil HN jeden z nejbližších spolupracovníků předsedy,
ministr životního prostředí Richard Brabec.

Podobně se vyjádřil i nově zvolený předseda sněmovny Radek Vondráček nebo brněnský primátor a další z místopředsedů strany Petr Vokřál.

Současná vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) podá ve středu demisi, ministr spravedlnosti Robert Pelikán naznačuje, že by mohl pokračovat. "Musel jsem poslat svůj životopis, z toho dovozuji, že se se mnou počítá," uvedl.

Ze stávajících ministrů za hnutí ANO by měli zůstat všichni s výjimkou Ivana Pilného.

Ministerstvo zahraničí má podle informací HN obsadit dosluhující šéf obrany Martin Stropnický.

Změna se nejspíš dotkne resortu místního rozvoje. Z něj by se na obranu měla stěhovat Karla Šlechtová.

Z dalších kandidátů se v zákulisí nejčastěji mluví o ministerstvu financí a zdravotnictví. První by mohla převzít jeho stávající náměstkyně Alena Schillerová, druhé čerstvě zvolený poslanec Adam Vojtěch, člen správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Naopak jméno příštího ministra vnitra Babiš střeží. Jde o resort, pod který spadá policie, jež Babiše a jeho stranického místopředsedu Jaroslava Faltýnka stíhá kvůli údajnému dotačnímu podvodu. Milana Chovance z ČSSD mohla údajně vystřídat hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová nebo šéf Vojenského zpravodajství Jan Beroun. Ani jeden však na post ministra podle informací HN nemíří.

Oproti stávajícímu počtu křesel by měl Babišův kabinet zeštíhlet. Osiří hned dvě pracovny ve Strakově akademii − zrušit se mají posty ministra pro lidská práva a vicepremiéra pro vědu a výzkum. S nimi už Babiš nepočítá. Naopak plánované včlenění ministerstva životního prostředí do resortu zemědělství prý na pořadu dne zatím není.

Babiš uvedl, že se bude snažit získat podporu ostatních sněmovních stran. "Chceme to dělat podle programu vlády a ten ještě kompletní není," potvrdil šéf sněmovny Vondráček. Pokud by vláda důvěru ve sněmovně nezískala, bude třeba sestavit nový kabinet. Zeman už dříve oznámil, že by tvorbou další vlády pověřil opět Babiše.