Titul premiéra může předseda ANO Andrej Babiš získat už den po Mikuláši a o týden později bude jmenována jeho nová vláda. Domluvil se na tom téměř na dvouhodinovém jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

"Odevzdal jsem panu prezidentovi návrh ministrů naší vlády. Potvrdil mi, že mě 6. prosince jmenuje premiérem, a zároveň jsem ho přesvědčil o dřívějším termínu jmenování vlády. A to 13. prosince," řekl po včerejší schůzce se Zemanem šéf hnutí ANO.

Babiš prezidentovi slíbil, že utají jména členů nové vlády, dokud se s hlavou státu osobně nesetkají. "Protože chce nejdříve mluvit s devíti ministry, které nezná," doplnil Babiš.

V nové vládě zasednou nakonec pouze čtyři ženy. Zpočátku Babiš doufal, že ženy obsadí šest ministerských křesel. Na sestavení vlády pracoval skoro měsíc. Nebylo to snadné, protože musel čelit i odmítnutím. Zhruba deset lidí se jeho vlády nechtělo zúčastnit.

Přestože Babiš slíbil, že by vláda mohla být jmenovaná ještě letos, tedy dříve než ta současná z kraje roku 2014, zatím nemá na rozdíl od premiéra Bohuslava Sobotky dohodnutou pro svůj kabinet podporu ve sněmovně.

Jména kandidátů do vlády prý neznají ani Babišovi blízcí spolupracovníci.

Podle informací HN je nicméně prakticky jisté, že Martin Stropnický přejde z ministerstva obrany na zahraničí, na jeho staré místo zamíří končící ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Robert Pelikán zůstane na ministerstvu spravedlnosti a Richard Brabec si ponechá post ministra životního prostředí.

"Nepopírám, že byly tlaky, abych šel na resort průmyslu, ale dal jsem přednost životnímu prostředí," uvedl Brabec.

Přestože šéf ANO slibuje kabinet odborníků a politiků, není vůbec jasné, že s ním uspěje. Nyní se dokonce zdá, že je jeho pokus o získání důvěry vládě odsouzený k neúspěchu.

Počet poslanců ANO Babišovi rozhodně nestačí, a to ani v případě, že by se k nim přidalo patnáct komunistů.

SPD Tomia Okamury, která se jeví jako další možný partner, Babišovi zatím nic neslíbila. "Vláda, která neplní náš program, nemůže dostat naši důvěru," uvedl Okamura. Jakkoliv jsou nyní prohlášení jeho strany silná, může SPD otočit. Okamurovci, stejně jako komunisté v posledních dnech získali silné a výhodné pozice ve sněmovně jen díky hlasům ANO.

Ostatní strany podporu nebo třeba jen toleranci vlády premiéra Babiše, pokud bude trestně stíhaný, striktně odmítají. I tak se je šéf ANO v příštích týdnech ještě pokusí zlomit.

"My třeba věříme, že bychom se s ODS nebo s piráty mohli domluvit," jmenoval místopředseda ANO Richard Brabec dvě politické strany, díky kterým by podle něj ANO mohlo nakonec sestavit vládu.

Babišovo hnutí ví, že pokusem s menšinovým kabinetem riskuje, že bude muset skládat vládu nadvakrát. "Oni nás v tom nechávají vykoupat," poznamenal zdroj z ANO, který si nepřál být jmenovaný. I přes malou naději to však Babiš podle jeho nejbližších myslí vážně. "Není typ, který by dělal jen pokusy, život je na to krátký," řekl Brabec.

Vláda musí po svém jmenování podle zákona požádat sněmovnu o důvěru do třiceti dnů od svého jmenování. Což nakonec vyjde na polovinu ledna příštího roku, kdy Česko bude rozhodovat o novém prezidentovi, na kterého znovu kandiduje právě Miloš Zeman.