Vztahy mezi vítězným hnutím ANO a občanskými demokraty se dál komplikují. Přestože programově mají k sobě dosti blízko a řada poslanců ANO chtěla vládnout s ODS, situace se mění.

Velmi dobře to ukázalo dění ohledně volby šéfa ODS Petra Fialy místopředsedou sněmovny. Minulý týden zástupci ANO Fialu nevolili a včera nechybělo mnoho k tomu, aby mu opět odmítli dát hlas. I když bylo hlasování tajné, z rozvržení počtu poslanců z jednotlivých stran je zřejmé, že ze 78 Babišových zákonodárců dala hlas Fialovi jen menší část − a to ještě po hodně velkém naléhání předsedy Andreje Babiše a prvního místopředsedy Jaroslava Faltýnka.

"Věřte mi, že jsme oba dělali maximum pro to, abychom přesvědčili naše poslance, aby pana Fialu podpořili," tvrdil Babiš s tím, že jeho zvolení podporoval už napoprvé v minulém týdnu.

Podle všeho si Fiala, šéf druhé nejsilnější strany ve volbách, s poslanci vítězné strany nesedl, a to jak obrazně, tak i fakticky. Poslancům ANO se nelíbí, že Fiala opakovaně a velmi ostře kritizuje Babiše, a navíc se jako kandidát na místopředsedu sněmovny nepřišel do klubu ANO představit.

"Tříhodinové jednání klubu o podpoře Petra Fialy bylo pro mě nejtěžší a nejsložitější jednání našeho klubu za čtyři roky," dušoval se Faltýnek.

Podle Faltýnka přitížilo Fialovi například to, že ODS nepodpořila na post předsedy sněmovny kandidáta ANO Radka Vondráčka a neustále na hnutí útočí − jak před volbami, tak po volbách.

"Debata o podpoře pana Fialy trvala tři hodiny a byla pro mě velmi nepříjemná, protože jsme celou dobu přesvědčovali naše kolegy, aby se povznesli nad útoky ODS a podpořili ho na funkci místopředsedy sněmovny," uvedl první místopředseda ANO.

Fiala nakonec získal ze 186 přítomných poslanců 116 hlasů. Zbývající místopředsedové − Jan Hamáček (ČSSD), Vojtěch Filip (KSČM), Tomio Okamura (SPD)a Vojtěch Pikal (piráti) − byli zvoleni napoprvé už dříve.

Petr Fiala argumentuje tím, že ani jiní kandidáti na místopředsedy sněmovny se nebyli v poslaneckých klubech představit. Navíc podle něj bylo evidentní, že podle předem domluveného postupu měla ODS na toto místo právo.

Navzdory těmto vztahům mezi ANO a ODS včera Babiš opět zopakoval, že nejlepší variantou vlády by byla koalice s ODS.

O něčem takovém ale nechtějí občanští demokraté ani slyšet. Fiala včera kritizoval to, jak Babiš sestavuje vládu. "Jednat o vládě tak, že řeknu, mám vládu, mám ministry, mám program a teď to někdo podpořte, komu se to bude líbit − to je opravdu přinejmenším zvláštní," tvrdí Fiala a označuje takový postup za zcela špatný.

"Není běžné, že deset dní po volbách začne někdo sestavovat jednobarevnou vládu a podle vyjádření všech politických stran se nesnaží získat dopředu pro vládu většinu. To je základní problém," prohlásil Fiala.

Pokud se nestane nic překvapivého, ODS zůstane opoziční stranou. Babiš se bude patrně nadále snažit získat pro vládu podporu především u komunistů a Tomia Okamury. I včerejší hlasování ukázalo, že právě Okamurova SPD, KSČM a ANO postupují vesměs ve shodě, což bylo vidět i v tak kuriózní situaci, jako bylo hlasování o tom, kde budou sedět okamurovci a piráti. I když piráti uspěli ve volbách lépe než SPD, a proto žádali lepší místa ve sněmovně, nakonec se radoval Okamura. Protokol hlasování ukázal, že poslanci Babiše a komunisté vyslyšeli prosby okamurovců.