Spojené státy zahájily další vyšetřování obchodních praktik Číny. Tentokrát se zaměřily na hliníkárenský průmysl a zkoumají, zda plechy z hliníkových slitin nejsou prodávány za nelegálně nízkou cenu. Spojené státy nazvaly toto vyšetřování historickým. Je to první vyšetřování zhruba za tři desetiletí, které zahájila sama vláda. Obvykle je vyšetřování zahájeno po stížnosti některé z amerických společností, napsala agentura AP.

"Prezident Trump jasně od prvního dne uvádí, že nepoctivé obchodní praktiky nebudou tolerovány," uvedl ministr obchodu Wilbur Ross. "Sami jsme zahájili vyšetřování prvního obchodního případu za více než čtvrtstoletí, abychom znovu ukázali, že jsme neustále bdělí při podpoře volného, spravedlivého a recipročního obchodu."

Podle ministerstva obchodu USA loni dovezly plechy z hliníkových slitin za 603 milionů dolarů (13 miliard korun). Konečné rozhodnutí, jehož výsledkem může být zavedení cel, by mělo padnout příští rok.

Oznámení přichází tři týdny poté, co americký prezident Donald Trump navštívil Peking a setkal se zde s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Jejich setkání sice bylo přátelské, všeobecně se však čekalo, že Trump zvýší tlak na čínskou vládou s cílem snížit obrovský obchodní deficit USA. Loni deficit obchodu s Čínou činil 347 miliard dolarů.

Vyšetřování má zjistit, zda nejsou plechy z hliníkových slitin dovážené za antidumpingovou cenu, či zda vývozci nedostávají podporu od státu. Antidumpingové vyšetřování zahájila vláda sama od sebe naposledy v roce 1985, kdy vyšetřovala japonský dovoz polovodičů. Vyšetřování dovozu za pomoci státní podpory iniciovala vláda naposledy v roce 1991 v případě řeziva z měkkého dřeva z Kanady. Cílem této zřídka používané taktiky je urychlení zavedení cel, napsala agentura Reuters.