Dva zbytečné soudní spory, necelé dva roky čekání a peníze vyhozené státu. Finanční správa prohrála další soud za vydané zajišťovací příkazy. Pardubická společnost Eurobit Group, která prodává pohonné hmoty, uspěla již podruhé u Krajského soudu v Hradci Králové se zrušením stejných příkazů. Před třemi lety je na distributora paliv uvalil Specializovaný finanční úřad. Takto zajistil zhruba dvacet milionů korun za údajné úniky na dani z přidané hodnoty. Eurobit se proti tomu bránil žalobou.

"Klient napoprvé vyhrál u krajského soudu, ale Odvolací finanční ředitelství se to pokusilo zvrátit," říká Jan Rambousek, který Eurobit Group ve sporech s berní správou zastupuje. Odvolací orgán podle něj odmítl akceptovat rozsudek Nejvyššího správního soudu, který jasně konstatoval, že rozhodování o zajišťovacích příkazech je na jeden pokus. "To znamená, že není možné příkazy soudem již jednou zrušené znovu jakkoliv obnovit, protože uplynula třicetidenní propadná lhůta," vysvětluje Rambousek.

Hned napoprvé královéhradecký krajský soud rozhodl, že příkazy nebyly dostatečně odůvodněné. "Finanční správa je poté drobně změnila v naději, že tím zhojí jejich protiprávnost. Firma proto musela znovu k soudu a ten již zrušil samotné zajišťovací příkazy," popisuje Rambousek. Upozorňuje, že stát bude zcela zbytečně hradit jeho palmáre a náklady řízení. "Doufám, že tentokrát bude finanční správa respektovat judikaturu a nebude spor prodražovat podáním kasační stížnosti," dodává daňový poradce.

K dalšímu postupu se Odvolací finanční ředitelství, které soud prohrálo, nevyjádřilo, protože zatím neobdrželo rozhodnutí soudu. "Až bude odvolacímu orgánu rozsudek doručen, provede jeho analýzu a zváží podání kasační stížnosti," uvedla mluvčí finanční správy Gabriela Štepanyová. Připomněla, že kasační stížnost se musí podat do dvou týdnů od doručení soudního rozhodnutí.

Vedení finanční správy opakovaně ujišťuje, že zajišťovací příkazy nezneužívá. "Jinak bychom se nebavili o necelých čtyřech procentech soudních řízení, ve kterých s definitivní platností neuspěla," namítá Generální finanční ředitelství. Statistika soudních pří ale o valné úspěšnosti daňové správy nesvědčí. Přinesl ji na poslední jednání Sobotkovy vlády před její demisí ministr financí Ivan Pilný. Shodou okolností to bylo v den, kdy u soudu uspěla firma Eurobit.

Od roku 2014, kdy nastala exploze zajišťovacích příkazů, podali proti nim podnikatelé celkem 146 žalob. O 108 žalobách, což představuje 74 procent, soudy dosud nerozhodly. "Na jakékoliv kategorické závěry je tedy brzo. Hlavní vlna soudního přezkumu teprve běží," zdůrazňuje šéf sekce daní a poplatků v Komoře daňových poradců Tomáš Hajdušek. Podle bilance k polovině srpna, kterou nyní ministr Pilný předložil vládě, soudy zamítly polovinu z projednaných žalob podaných od roku 2014. Ve 45 procentech naopak uspěli podnikatelé.

"I dosavadní počet žalob, které finanční správa prohrála, rozhodně není zanedbatelný," říká Hajdušek. Jak připomíná, přístup k posuzování zajišťovacích příkazů se vyvíjí. Nejvyšší správní soud jej svými rozsudky usměrňuje. Za průlomový označuje daňový poradce verdikt z loňského ledna, týkající se případu Českomoravské olejářské. Soud zajišťovací příkazy zrušil a stanovil podmínky, které je nutné při jejich vydání splňovat. "Dá se říci, že lednem 2016 nastala nová doba v rozhodování soudů," konstatuje Hajdušek.