Zastupitelé hlavního města Prahy schválili rozpočet pro rok 2018. Na provoz města půjde 53,38 miliardy korun. Nejvíce peněz pohltí doprava – 19,55 miliardy korun. Jedná se o peníze určené například na provoz městské hromadné dopravy. Druhou největší položkou je školství, kam zamíří 12,8 miliardy korun. Podle náměstkyně primátorky Evy Kislingerové, která je zodpovědná za přípravu rozpočtu, je nárůst běžných výdajů zapříčiněn mimo jiné zvyšováním mezd.

Investovat se pak město chystá 16,77 miliardy korun. "Mezi klíčové stavby příštího roku bude patřit příprava nové trasy metra linky D, na kterou bude vyčleněno 1,719 miliardy korun. Peníze půjdou především na geologický průzkum a výkup pozemků," popisuje Kislingerová. Druhou největší stavbu příštího roku bude tvořit dostavba nové čistírny odpadních vod, na kterou magistrát vyčlenil 1,13 miliardy korun. "Předpokládáme, že čistírna odpadních vod bude v roce 2018 dokončena," dodává Kislingerová.

Stovky milionů Praha v příštím roce investuje do výstavby nových a opravy stávajících tramvajových tratí či například rekonstrukce Výstaviště. Po dopravě bude Praha nejvíce investovat do městské infrastruktury, na kterou město vyčlení 2,51 miliardy korun.

Radní počítají s celkovými příjmy 54,096 miliardy korun a výdaji ve výši 70,3 miliardy korun. Schodek město pokryje z vlastních zdrojů a státních příspěvků. 

Proti rozpočtu se ohradila opozice. "Je to špatný rozpočet v dobrých časech. Dlouhodobě kritizujeme nárůst běžných výdajů. Chybí nám tam mnohem více peněz na investice," řekla před hlasováním zastupitelka Alexandra Udženija (ODS). "Město převádí do dalšího roku pět miliard korun, protože je nedokáže proinvestovat," dodává. Rozpočet vedle Občanských demokratů nepodpořili ani piráti a TOP O9. 

Podle Kislingerové je ale také důležité snižovat dluh města. "Pokračujeme s vytvářením rezervy na splacení emitovaných dluhopisů v objemu 1,2 miliardy korun a máme nachystáno 933 milionů korun na pravidelné splátky úvěrů od Evropské investiční banky (EIB). Dalších 500 milionů korun máme připraveno na případné předčasné splacení jistiny úvěrů EIB. Jsem ráda, že se nám podařilo od roku 2014 snížit čistý dluh Prahy o 18,2 miliardy korun," říká Kislingerová.

"Rychle se blížíme k okamžiku, kdy Praha začne s realizací finančně velmi náročných staveb. Takto vytvořená dluhová kapacita se bude velice hodit," vysvětluje náměstkyně primátorky.