Europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD) říká, že by se dvojí kvalita potravin měla zařadit na černou listinu nekalých praktik, jinak proti ní budou dozorové orgány – v případě Česká Státní zemědělská a potravinářská inspekce a Státní veterinární správa – bojovat obtížně.

Blacklist nekalých praktik

Tzv. černá listina je přílohou Směrnice EU o nekalých obchodních praktikách vůči spotřebitelům.

V ní je obsažen výčet praktik, které jsou za všech okolností považovány za nekalé, jako například nepravdivé tvrzení, že produkt může vyléčit nemoci, nebo placená reklama, ze které není zřejmé, že jde o reklamu.

Evropská komise (EK) se však k tomuto kroku zatím neodhodlala a pouze v září vydala pro dozorové orgány návod, jak jednotnou kvalitu vymáhat na základě současné legislativy.

Předseda EK Jean-Claude Juncker se proti dvojí kvalitě potravin výrazně vymezil ve svém zářijovém projevu o stavu unie. Reagoval tak na dlouhodobou debatu, která nabrala spád letos v únoru, po zveřejnění výsledků testování slovenského ministerstva zemědělství.

Ty ukázaly na rozdílnou kvalitu výrobků stejné značky na Slovensku a v Rakousku.

Podle Sehnalové jsou nicméně k tématu dvojí kvality potravin často rezervované producentské státy, ale také pravicové frakce.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se