Když je někdo přirovnán k nejlepšímu fotbalistovi na světě, moc většího komplimentu se mu dostat nemůže. Onou hvězdou je portugalský ministr financí Mário Centeno. "Je to Cristiano Ronaldo mezi evropskými ministry financí," řekl o něm Wolfgang Schäuble, donedávna šéf německé státní pokladny.

I tato pochvala napovídá tomu, že Centeno je favoritem na zisk jedné z nejdůležitějších funkcí v Evropské unii: postu šéfa euroskupiny, tedy schůzek ministrů financí států platících eurem. Centeno ale má i protikandidáty. Jedním z nich je slovenský ministr Peter Kažimír. O tom, kdo funkci získá, dnes rozhodnou hlasováním na své schůzce v Bruselu ministři financí všech 19 zemí eurozóny.

Kažimír jakožto člen strany Směr patří mezi evropské socialisty. Ostatní sociálnědemokratičtí ministři, kteří v euroskupině sedí, ho ale volit nebudou. Svou podporu slíbili Centenovi.

V čele eurozóny

V euroskupině zasedají ministři financí států platících eurem. Její šéf schůzky koordinuje a snaží se přijít s takovým kompromisem, který by vyhovoval všem zemím. Euroskupinu teď vede nizozemský ministr Jeroen Dijsselbloem, jehož mandát vyprší v lednu. Úloha předsedy narostla hlavně v době sporů o pomoc zadluženému Řecku.

Slovenskému politikovi vytýkají, že v době řecké dluhové krize zastával velmi tvrdé postoje a vůči Řekům si nebral servítky. Kažimír ale přesto má šanci. Mohl by dostat hlasy ministrů patřících ke stranám pravého středu. Ti oceňují, že klade důraz na dodržování rozpočtových pravidel.

Kažimír popírá, že by byl pouhým rozpočtovým jestřábem. Podporuje například vznik zvláštního rozpočtu jen pro eurozónu, ze kterého by mohly čerpat vratnou pomoc země zasažené nějakým nenadálým ekonomickým šokem. Souhlasí také se zavedením společného pojištění bankovních vkladů ve státech platících eurem. "Současný stav je neudržitelný. Eurozóna se musí buď dál integrovat, nebo hrozí její rozpad," řekl v nedávném rozhovoru pro HN a agentury Reuters a Bloomberg. Dodal, že pro Slovensko je členství v eurozóně klíčové.

Zatím vše nasvědčuje tomu, že více hlasů než Kažimír dostane Portugalec Mário Centeno. Ekonom se vzděláním z americké Harvardovy univerzity je ministrem v levicové portugalské vládě. Ta, navzdory skeptickým očekáváním, zemi dovedla k solidnímu hospodářskému růstu a rekordně nízkému rozpočtovému schodku. Ratingová agentura Standard & Poor's to ocenila zvýšením portugalského ratingu zpět do investičního pásma.

Ani Centeno ale nejspíš nemá zvolení jisté. V případě nerozhodného výsledku by se černým koněm mohl stát lucemburský ministr financí Pierre Gramegna, který patří ke skupině evropských liberálů. Kandiduje i šéfka lotyšské státní pokladny Dana Reizniece-Ozolová, moc šancí ale nejspíš nemá.