Protivníci Miloše Zemana v boji o Hrad se ocitají šest týdnů před volbami v obtížné situaci.

Zatímco Miloš Zeman je a bude téměř denně na očích veřejnosti, protože se bude setkávat s některými členy tvořící se vlády Andreje Babiše, jeho vyzyvatelé musí hledat jiný způsob, jak zaujmout svými názory voliče.

O víkendu se navíc v Česku objevily billboardy se Zemanovou tváří a heslem "Zeman znovu".

Zemanovi soupeři reagují různě.

Bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš kromě cest do regionů navštívil v pátek premiéra Bohuslava Sobotku s podezřením, že by lednové volby mohly ohrozit dezinformace pocházející z Ruska, za což si vysloužil ostrou protireakci prezidenta.

Textař a producent Michal Horáček začal šňůru adventních vystoupení a expremiér Mirek Topolánek se snaží jezdit za voliči, protože se do boje o Hrad přihlásil na poslední chvíli.

Prezidentskou kampaň Topolánek navíc oficiálně zahájil teprve minulý čtvrtek, kdy představil své názory na euro nebo migrační kvóty, které odmítá. Stejně tak podle něj není možné, aby se Česko začalo přesměrovávat na Východ.

40 dní

zbývá do začátku prvního kola prezidentských voleb.

"Mirek teď jezdí po regionech. Dělá kontaktní kampaň, navštěvuje regionální podniky, jezdí po městech, setkává se s lidmi, je o něj enormní zájem. Lidé se s ním fotí na ulicích, povídají si, ty reakce jsou milé," popisuje Topolánkovu kampaň jeho mluvčí Dana Makrlíková. Topolánek bude chtít do konce kampaně stihnout projet všechny regiony.

Na rozdíl od Topolánka má Horáček ze všech kandidátů za sebou nejdelší kampaň a nejvíce navštívených míst. Teď sází především na adventní koncerty, které začaly v sobotu v Litvínově. Na koncertech zní hudba převážně místních souborů a zároveň je možné s Horáčkem besedovat.

"Myslím, že setkávání s lidmi je ze všeho nejdůležitější, celou kampaň jsem se potkával s lidmi a zajímal se o jejich starosti i názory," tvrdí Horáček, který kritizuje cesty Zemana do regionů. "Vystupuje nejvíce ze všeho jako nějaký monarcha. Mluví k lidem z pódia a ve skutečnosti jejich problémy nezná, nepovídá si s nimi," řekl Horáček.

Další kandidát na prezidenta Marek Hilšer nyní chystá intenzivní internetovou kampaň, v níž pak představí svou vizi o výkonu prezidentské funkce. "Hodně se teď věnuje i debatám s ostatními kandidáty a mrzí ho, že se jich neúčastní i Miloš Zeman," říká Tomáš Nakládal z Hilšerova týmu.

komentář petra honzejka:
"Pravda vítězí" po zemanovsku. Billboardy všude, a kampaň to není

Nejvíce diskutovaný předvolební "tah" předvedl Jiří Drahoš, jehož podezření o dezinformacích vyvolalo mnoho reakcí.

Drahoš se obává ovlivnění prezidentských voleb v Česku ze strany Ruska a odvolává se na tajné služby v USA, Francii a Německu a tamní volby.

"Tajné služby v těchto zemích dnes víceméně jasně konstatují, že k něčemu takovému docházelo," uvedl a dodal, že nemá žádný důvod pochybovat, že média a servery propojené s ruskou tajnou
službou volby ovlivňovaly.

Zeman si něco takového nemyslí. "Je to pouze zoufalý pokus upozornit na sebe šířením konspiračních teorií," prohlásil na návštěvě Jihomoravského kraje.

Odborníci ovšem upozorňují, že riziko ohrožení dezinformacemi skutečně existuje.

Zatím nejčastěji se všichni kandidáti s výjimkou Zemana setkávají při debatách, které už proběhly na několika místech.

Horáček ale podobu těchto debat kritizuje, podle něj jde spíše o monology jednotlivců, aniž by mezi nimi byla skutečně diskuse.

Zároveň avizuje, že nynějšího prezidenta nebude k účasti na nich nijak vyzývat, protože podle něj by Zeman takové setkání nebyl schopný absolvovat. "On by to fyzicky ani psychicky nezvládl. Je přece evidentní, že je to hodně nemocný muž, kterému dělá problém i to, aby během několika minut předal státní vyznamenání. Navíc debaty bývají v prostředí, kde je po krátké době vydýchaný vzduch, nechtěl bych, aby pan prezident někde omdlel," řekl Horáček.