Německá organizace na ochranu životního prostředí Deutsche Umwelthilfe v úterý vyjádřila podezření, že také automobilka BMW využívá software pro manipulaci s emisemi. Velmi silné indicie pro to podle ní poskytly testy vozu BMW 320d, které uskutečnila spolu s magazínem WISO veřejnoprávní televize ZDF. BMW striktně odmítla, že by s emisemi manipulovala.

Testování ukázalo, že BMW 320d v laboratoři bez problémů splňuje normu euro 6, ve skutečném provozu produkuje ale násobně více oxidů dusíku. Zatímco v laboratoři emise dosahovaly 27,6 miligramu oxidů dusíku na kilometr, a vešly se tak s přehledem do limitu 80 miligramů, ve skutečném provozu stouply v průměru na 212 miligramů.

"Výsledky měření představují jasné indicie pro to, že software motoru obsahuje nepřípustné zařízení, které vypíná (čištění)," uvedl na tiskové konferenci v Berlíně šéf Deutsche Umwelthilfe Jürgen Resch. Testovaný automobil podle něj při otáčkách vyšších než 2000 za minutu redukuje čištění emisí a kolem 3500 otáček za minutu ho vypíná. To má organizace za naprosto nepřijatelné.

Deutsche Umwelthilfe výsledky měření předala německým úřadům. Očekává, že je přezkoumají a případně danému typu vozu odeberou povolení k provozu.

Skandál s emisemi se dosud týkal zejména koncernu Volkswagen, který zhruba do 11 milionů naftových aut po celém světě instaloval software, jenž umožňuje manipulovat s emisemi tak, že jich auta při jízdě produkují výrazně více než při kontrolních testech.

Automobilka BMW v úterý odmítla, že by používala podobné metody. "Rozhodně se bráníme proti vzneseným obviněním a odmítáme je. Vozidla skupiny BMW nejsou manipulována," uvedl v tiskovém prohlášení člen představenstva automobilky Klaus Fröhlich, podle něhož to znovu a znovu dokázaly testy po celém světě.