Končící vládní koalice má za sebou pravděpodobně poslední společný úspěch. Vládní strany v prvním čtení prosadily návrh státního rozpočtu na příští rok. Hlasování jim usnadnili například piráti, kteří nehlasovali pro rozpočet, ale ani pro jeho vrácení k přepracování.

Strany končící koalice naopak avizovaly, že pro návrh s předpokládaným padesátimiliardovým schodkem ruku zvednou. "ČSSD bude samozřejmě podporovat tento návrh, je to podle našeho názoru dobrý rozpočet," uvedl před hlasováním předseda poslaneckého klubu sociálních demokratů Jan Chvojka. "Je to umění možného," řekl bývalý ministr financí Ivan Pilný (ANO) o návrhu rozpočtu.

Mezi vládními stranami ale naprostá spokojenost s návrhem nepanovala. "V prvním čtení podpoříme tento dohodnutý rozpočet, protože si myslíme, že je to kompromis. Zároveň tam máme dvě zásadní připomínky," oznámil předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Lidovci chtějí v příštím roce zvýšit platy učitelů o pět procent, což by znamenalo nárůst výdajů o tři miliardy korun. Dále chtějí více peněz na sociální služby. Právě platy učitelů a peníze v sociálních službách byly spolu s padesátimiliardovým deficitem největším argumentem kritiků navrhovaného rozpočtu na příští rok.

Kritici se však v prvním čtení návrh zákona torpédovat nepokoušeli, byť z pravice zazněly hlasy, že návrh je souborem absurdit. Jedním z důvodů bylo i zpoždění, se kterým začali poslanci o návrhu hlasovat. Kvůli volbám došlo na první čtení o rozpočtu až v prosinci, přestože obvykle jej mívá zákon za sebou už v říjnu.

ODS také pochopila, že koaliční strany vlády, jejíž demisi včera přijal prezident republiky Miloš Zeman, mají ve sněmovně dostatek hlasů na prosazení návrhu. "Kdyby byla alespoň slabá naděje, že rozpočet bude skutečně přepracován, tak by stálo za to jej vrátit. Ale vracel by se stejným lidem, stejným úředníkům, navíc by pak mohl být ještě horší," doplnil člen rozpočtového výboru za ODS Jan Skopeček k tomu, proč strana nepodpoří vrácení návrhu rozpočtu k přepracování.

Zákon se nelíbil ani SPD Tomia Okamury. Podle něj je padesátimiliardový schodek jen marketingový tah, aby se vláda na konci příštího roku mohla chlubit, jak se jí podařilo ušetřit miliardy korun.

Nejvíce zákon kritizoval bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který dlouhodobě patří ke kritikům fiskální politiky minulé vlády. "Návrh rozpočtu je výsledkem čtyřleté politiky vlády bez odpovědnosti a bez vize. Nedá se opravit bez zásadních strukturálních a legislativních změn," uvedl Kalousek. Jeho strana však na rozdíl od ODS chtěla, aby se návrh vrátil k přepracování, byť by to znamenalo, že se zákon nestihne schválit do konce roku a nastane takzvané rozpočtové provizorium.

Následně prošel návrh do druhého čtení, hlasovalo celkem 116 poslanců, z toho jen 32 bylo proti. V něm už budou moci dávat poslanci pouze návrhy na přesuny peněz mezi jednotlivými kapitolami, neměnné už jsou základní parametry rozpočtu, tedy zejména příjmy ve výši 1314,5 miliardy korun a výdaje 1364,5 miliardy korun.