Rodina zaplatí až o tisícikorunu ročně víc


Od začátku příštího roku čeká většinu českých domácností výrazné zdražení tepla. Hlouběji do kapsy budou muset sáhnout lidé, kteří odebírají teplo z dálkových rozvodů velkých tepláren. Zdražení ale čeká i spotřebitele napojené na malé lokální výtopny na hnědé uhlí, případně majitele domků, kteří si jím topí sami.

Dálkové teplo v tuzemsku odebírá půldruhý milion bytů, tedy asi čtyři miliony lidí. Ti budou muset na topení dát o několik stokorun, často i přes tisícikorunu ročně víc. Kromě toho postihne zdražení i 180 tisíc domácností vytápěných hnědým uhlím. Těm by cena mohla stoupnout až o desítky procent.

Vyšší daň, drahé povolenky


Do ceny centrálně vyráběného tepla se promítne od začátku příštího roku hned několik nepříznivých vlivů: změny v daňovém systému, vyšší platby tepláren za emise skleníkových plynů a konečně zpřísněné požadavky na kvalitu hnědého uhlí, které prosazuje ministerstvo životního prostředí.

"Jen chystaný růst snížené sazby DPH z pěti na devět procent by cenu tepla z dálkových rozvodů zvedl průměrné domácnosti o 720 korun ročně," tvrdí šéf Teplárenského sdružení Alexej Nováček. Navíc teplo zdraží i připravovaná ekologická daňová reforma. Ta podle současných návrhů zvedne platby rodin v průměru o dalších 675 korun ročně v případě dálkového tepla vyrobeného z uhlí a asi o 450 korun ročně u tepla z plynových zdrojů.

Teplárníci varují, že cenový tlak část obyvatel donutí, aby se od dálkových rozvodů odpojovali a vraceli se k individuálnímu topení či malým výtopnám. "Ty jsou ale méně kontrolované i hůře zabezpečené proti emisím. Důsledkem bude zhoršení životního prostředí," konstatuje ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela.

Teplárníci tvrdí, že ekologická daňová reforma je připravována špatně a některé její pasáže životní prostředí spíš poškodí. "Evropské směrnice kupříkladu počítají s tím, že teplo vyráběné v kogeneračních zdrojích - tedy v kotelnách produkujících zároveň elektrickou energii a teplo - může být zcela osvobozeno od spotřební daně. Je to totiž nejšetrnější způsob výroby energie, a tak ji Evropská unie zvýhodňuje. Návrh ekologické daňové reformy s tím ale vůbec nepočítá," zlobí se Zdeněk Duba z firmy Dalkia.

Kromě daní se v cenách tepla od ledna odrazí vyšší náklady na emisní povolenky. Těch začala Evropská unie rozdělovat menší množství než dosud. Energetické firmy na nich zatím spíš vydělávaly, protože příděl z minulých let nespotřebovaly. Jenomže teď teplárníci čekají, že jim zdarma přidělené povolenky stačit nebudou. Budou je muset draho nakupovat a náklady promítnou do cen tepla.

Pozor na obsah síry


Ke zdražení tepla přispěje i navrhovaná vyhláška ministerstva životního prostředí, která má zpřísnit požadavky na kvalitu hnědého uhlí. Nový předpis, který se teprve upřesňuje, zakáže prodej uhlí s vyšším obsahem síry.

Pomůže to životnímu prostředí, protože spalování levného nekvalitního uhlí znamená více emisí. Na druhou stranu to vyřadí z trhu většinu uhlí, jež se dnes používá k výrobě tepla v teplárnách, malých kotelnách i rodinných domcích. Čím se výpadek nahradí a kolik to bude spotřebitele stát, to se experti neodvažují předpovídat.