080616_22_vladimir_bezdek.jpgV letech 2004 a 2005 byl hlavním koordinátorem důchodové reformy. Pak zabrousil do privátní sféry a stal se šéfem nového penzijního fondu.

Právě Penzijní fond Aegon, který Vladimír Bezděk vede, je podle dosud zveřejněných čísel tím nejúspěšnějším. Majetek klientů zhodnotil o 4,5 procenta. Druhý nejlepší Generali připíše 4,1 procenta, ostatní pak méně než čtyři, někteří dokonce méně než tři procenta.


HN: Jak hodnotíte první rok působení fondu na trhu?

Vstup na trh se nám navzdory některým pochybovačům povedl. Nyní máme více než 30 tisíc klientů s celkovými prostředky evidovanými na jejich účtech ve výši přes 230 milionů korun. Průměrný příspěvek účastníka PF Aegon je zhruba o 10 procent vyšší než průměr na trhu a činí v současnosti 483 korun měsíčně.


HN: Prezident Asociace penzijních fondů Jiří Rusnok přesto říká, že kdyby peníze na fond měl, nyní by je do tohoto byznysu nevložil. Souhlasíte s ním?

Nesouhlasím. Všichni v Aegonu i naši akcionáři mají na tu věc zcela opačný názor.


HN: Ztrátu vašeho fondu, 18,5 milionu korun, zatím dorovnává akcionář, jak dlouho očekáváte, že tomu tak ještě bude?

V prvních letech je třeba počítat se zvýšenými náklady a akcionáři si to také uvědomují. Podnikání v oblasti penzijního připojištění je záležitostí dekád a Aegon je dostatečně kapitálově silná firma, která umí být trpělivá. Doba kapitálové podpory penzijního fondu závisí mimo jiné také na vývoji na kapitálových trzích.


HN: Do jaké míry je vaše ztráta dána zahajováním činnosti a do jaké míry situací na trzích?

Jedná se o souhrn obou faktorů, jejichž vliv na hospodářský výsledek je zhruba stejný.


HN: Asociace penzijních fondů vysvětluje nízké zhodnocení tím, že současná právní úprava neumožňuje generovat větší zisky...

Garance nezáporného ročního zhodnocení prostředků na účtu účastníka, kterou musí penzijní fondy ze zákona poskytovat, vede opravdu k tomu, že s rostoucím objemem spravovaných prostředků jsou tyto prostředky investovány stále konzervativnějším způsobem. Strategií našeho penzijního fondu je být v investicích dlouhodobě o něco odvážnější než většina konkurentů.


HN: Očekáváte změnu právní úpravy ještě v tomto volebním období?

Nepředpokládám, že se podaří zákon o penzijním připojištění ještě v tomto volebním období změnit takovým způsobem, aby penzijní fondy mohly svým klientům nabídnout dlouhodobě výnosnější investiční strategii.


HN: Vaše jméno je stále do jisté míry spojováno s penzijní reformou. Jak hodnotíte současnou situaci?

Poslanci poslali nedávno do závěrečného čtení vládní návrh takzvaných parametrických změn důchodového systému (zejména věk odchodu do důchodu - pozn. red.). Ty považuji za potřebné a nutné pro stabilizaci systému, takže je rozhodně vítám. Nicméně bohužel se nejedná o žádnou opravdovou reformu a nebudou dlouhodobě stačit.


HN: Kdy přijde ta opravdová reforma?

Bohužel to zřejmě nebude v dohledné době, a to je velká škoda. Máme vysoký ekonomický růst, rekordně nízkou nezaměstnanost, rostou mzdy, platí se daně, důchodový účet je v přebytku, již nebude lepší doba na zásadní důchodovou reformu.

Na rozdíl od většinového názoru se domnívám, že velkou důchodovou reformu lze učinit relativně rychle - může být provedena do jednoho roku, ovšem jen v případě, že k ní bude dostatečná politická vůle.

Současná politická situace jí ale nenahrává, a tudíž až jednou na skutečnou reformu dojde, bude to bohužel mnohem více bolet.