Důvodem dalšího přesunu ínvestic do asijského regionuje, že na jejích tradičních trzích střední a východní Evropy teď mnoho příležitostí k investicím není. Agentuře Reuters to řekl ředitel úseku fúzí a akvizic ČEZ Vladimír Schmalz.

"Faktem je, že v současnosti není ve střední a jihovýchodní Evropě mnoho příležitostí," řekl Schmalz. "Začneme tak zřejmě sledovat některé možnosti v Kazachstánu, kde je pro nás také velký trh a vysoký potenciál," dodal. Pro Kazachstán podle něj mluví velikost trhu a jeho blízkost k Rusku, které ČEZ považuje za jeden z hlavních trhů pro své akvizice.

Konkrétní investice v Kazachstánu je zatím podle Schmalze vzdálená. Totéž platí pro Vietnam, kde ČEZ působí prostřednictvím své strojírenské dceřiné firmy Škoda Praha, řekl ředitel.

ČEZ začal svou mezinárodní expanzi v Bulharsku v roce 2004 koupí tří místních rozvodných podniků. Nyní má nebo připravuje aktivity v produkci elektřiny a distribuci v Polsku, Rumunsku, na Slovensku, v Maďarsku, Turecku nebo Bosně a Hercegovině.

NOVÉ! Firemní blogy na iHNed.cz 

Koncem srpna firma oznámila, že investuje zhruba 1,1 miliardy eur do výstavby větrné farmy v Rumunsku. Farma v rumunské Dobrudžii, zhruba 17 kilometrů od pobřeží Černého moře poblíž města Constanca, by měla disponovat výkonem kolem 600 MW. Půjde tak o největší přímořskou větrnou farmou v Evropě.


Přehled zahraničních investic ČEZ

Bulharsko:
- distribuční společnosti Sofia Oblast, Pleven a Stolično - ČEZ koupila 67 procent akcií společností na podzim 2004
- tepelná elektrárna ve Varně (6 x 210 MW) - ČEZ koupila 100 procent akcií elektrárny v květnu 2006

Maďarsko:
- ropná a plynárenská společnost MOL - letos v lednu ČEZ dokončila koupi sedmiprocentního podílu v MOL; prodej podílu je součástí dohody o založení společného podniku, který vznikl koncem července a který se zaměří na budování plynových elektráren; prvními projekty aliance bude výstavba dvou elektráren v rafinerii skupiny MOL v Bratislavě a v Maďarsku v rafinérii Dufi - Százhalombatta

Polsko:
- černouhelné elektrárny Elektrownia Skawina (592 MW) a Elektrocieplownia Elcho (238 MW) - ČEZ získala většinové podíly v elektrárnách v lednu 2006

Republika srbská v Bosně a Hercegovině:
- tepelná elektrárna Gacko - ČEZ loni v květnu podepsala dohodu se společností ERS o založení společného podniku, jehož cílem je modernizace elektrárny Gacko a výstavba nového zdroje Gacko II, součástí plánu je i rozšíření těžby v přilehlém uhelném dole

Rumunsko:
- distribuční společnost Electrica Oltenia S.A. - ČEZ koupila většinový podíl v roce 2005, loni firmu rozdělila na prodejní společnost CEZ Vanzare a distribuční CEZ Distributie
- jaderná elektrárna Černavoda - loni byla ČEZ vybrána jako jeden z partnerů v projektu výstavby a provozu 3. a 4. bloku.
- větrné farmy v rumunské provincii Dobrudža - dnes bylo oznámeno, že ČEZ investuje zhruba 27 miliard korun (1,1 miliardy eur) do výstavby větrných farem v Rumunsku; největší přímořský větrný park v Evropě bude disponovat výkonem kolem 600 MW

Rusko:
- elektrárna Ščekino - Skupina ČEZ podepsala loni v dubnu s energetickým uskupením RAO JES dohodu o založení společného podniku pro rekonstrukci elektrárny v lokalitě Ščekino (asi 200 km jižně od Moskvy), kromě rekonstrukce by měly být nově postaveny i dva uhelné a jeden paroplynový blok.
- elektrárna v Moskvě - loni v srpnu vydala moskevská vláda usnesení o výstavbě tří paroplynových bloků v režii Skupiny ČEZ.

Slovensko:
- elektrárna U.S. Steel Košice - ČEZ plánuje výstavbu elektrárny s instalovaným výkonem až 400 megawattů ve výrobním areálu U.S. Steel Košice, letos v lednu podepsaly obě firmy memorandum o porozumění

Turecko:
- distribuční síť v provincii Sakarya - konsorcium zahrnující ČEZ a tureckou Turkish Akenerji vyhrálo letos tendr, když nabídlo 600 milionů dolarů (9,1 miliardy Kč).