Středočeský kraj - bohatý a silný hlavně díky Praze

Ve středních Čechách ODS krajské volby dvakrát za sebou jednoznačně vyhrála. A vyhraje zřejmě i nyní. Středočeský kraj je největším a po Praze zároveň nejbohatším českým regionem. Hned po hlavním městě, kde letos krajské volby nejsou, mají lidé žijící ve Středočeském kraji zdaleka nejvyšší platy a je tu zároveň - s výjimkou Prahy a Jihočeského kraje - nejnižší nezaměstnanost. Hlavně proto, že desetitisíce lidí jezdí každý den pracovat do bohaté Prahy. Před čtyřmi lety tu ODS vyhrála nad KSČM o 25 procent a ČSSD "dala" dokonce 28 procent. Tentokrát ovšem její vítězství tak výrazné nebude. Socialistům se tentokrát v tradičně pravicových středních Čechách až překvapivě dobře daří lidem prodat svou předvolební strategii: kritizovat nepopulární reformy Topolánkovy vlády, slibovat jejich postupné zrušení, a získávat tak protestní hlasy lidí, kterým se současné reformy nelíbí. Přesto nakonec volby rozhodne vysoká životní úroveň Středočechů a ve volbách tady nakonec o pár procent vyhraje ODS.

Hlavní kandidáti:

Petr Bendl (ODS)

David Rath (ČSSD)

Krajské volby 2004:

ODS - 44,65 %

KSČM - 19,02 %

ČSSD - 16,70 %

Stávající hejtman: Petr Bendl

Ústecký kraj - konzervativci čelí náletům socialistů

Severní Čechy jsou nejproblematičtější český region. Trápí je téměř dvakrát vyšší nezaměstnanost, než jaký je republikový průměr. A skladba obyvatelstva ani nedovoluje pomýšlet, že by se z Ústeckého kraje mohl v nejbližších letech stát premiant - komunisté pohraničí po vyhnání sudetských Němců zaplnili povětšinou nevzdělanými dělníky a rolníky. A kraj se s totalitním odkazem potýká dodnes. Tedy ideální prostředí pro levicové strany. Jenže to, co je zbraní socialistů, se současně obrací proti nim: na severu je silná jak ČSSD, tak komunisté, a do bojů chtějí navíc promluvit i agilní populisté Severočeši.cz.

To je příliš mnoho programově podobných subjektů, které si vzájemně berou hlasy. Navíc chudší lidé jsou velmi nespolehlivý elektorát. Nelze předpokládat, že by se k urnám dostavili v hojném počtu, což pomůže ukázněným sympatizantům pravice ze střední a vyšší třídy. Konzervativcům vedeným hejtmanem Jiřím Šulcem se tak podaří obhájit vítězství z roku 2004.

Hlavní kandidáti:

Jiří Šulc (ODS)

Jaroslav Foldyna (ČSSD)

Hana Jeníčková (Severočeši.cz)

Krajské volby 2004:

ODS - 39.62%

KSČM - 25.26%

ČSSD - 15.29%

Stávající hejtman:

Jiří Šulc (ODS)

Královéhradecký kraj - Krkonoše a dostatek práce

Hradec Králové byl nedávno vyhášený městem, kde se v Česku žije nejlépe. Je tady čistý vzduch, nízká kriminalita a lidé tu mají slušnou životní úroveň. V ostatních městech a vesnicích kraje se sice lidé tak dobře nemají, ale i tady patří nezaměstnanost k nejnižší v republice. Naopak platy jsou mimo Hradec podprůměrné. Dobře se žije i v Krkonoších mezi Vrchlabím a Trutnovem, kde si tisíce lidí slušně vydělávají jako hoteliéři, či majitelé restaurací. I proto tady krajské volby dvakrát vyhrála ODS. Před čtyřmi lety porazila všechny suverénně o víc než 20 procent. Letos to tak jasné nebude. Současný hejtman Pavel Bradík (ODS) je druhým nejméně populárním hejtmanem v Česku a místní lidé jsou s rozvojem kraje druzí nejméně spokojení. Bradík si u lidí uškodil tím, že nechal postavit v centru Hradce Králové nové honosné sídlo za 1,5 miliardy korun.

Přesto tady ODS zřejmě své vítězství obhájí. I proto, že ČSSD do voleb poslala neznámého místostarostu Broumova Lubomíra France.

Hlavní kandidáti:

Pavel Bradík (ODS)

Lubomír Franc (ČSSD)

Krajské volby 2004:

ODS - 39,28 %

KSČM - 16,66 %

ČSSD - 11,97 %

KDU-ČSL - 10,35 %

Stávající hejtman:

Pavel Bradík (ODS)

Liberecký kraj - pravicová jistota pod Ještědem

Tento kraj je občanskodemokratickou jistotou. Konzervativci v tomto druhém nejméně lidnatém kraji vyhráli sněmovní volby 2002 i 2006, v minulém hlasování do krajského zastupitelstva zvítězili s dvacetiprocentním náskokem před komunisty.

Ačkoli Liberecký kraj neplatí za výjimečně progresivní část republiky - místní průměrná mzda je pod celorepublikovým průměrem, nezaměstnanost mírně převyšuje národní průměr -, ODS tu má lehčí pozici. Region je spojený dálnicí s Prahou, může se pochlubit krásnou přírodou (Krkonoše, Jizerské a Lužické hory) a nezničeným životním prostředím. To všechno přitahuje turisty a současně nedráždí místní. Z ankety Hospodářských novin o nejlepší místo pro život vyšel Liberec jako vítěz. Nic nenasvědčuje tomu, že by těsné propojení místní ODS se stavební společností Syner mělo stranu připravit o většinu v krajském zastupitelstvu. ODS tentokrát v boji o kraj nemůže voliče lákat na populárního hejtmana Petra Skokana. Uchází se totiž o místo v Senátu.

Hlavní kandidáti:

Radim Zika (ODS)

Miloš Tita (KSČM)

Krajské volby 2004:

ODS - 36,05%

KSČM - 15,93%

SOS - 12,62%

ČSSD - 10,80%

Stávající hejtman:

Petr Skokan (ODS)

Jihočeský kraj - prosperitu přináší turistický ruch

Jižní Čechy patří k turisticky nejatraktivnějším regionům Česka. A hlavně kvůli čilému turistickému ruchu je tady hned po Praze vůbec nejnižší nezaměstnanost v Česku. Platy jsou tady ale jen mírně podprůměrné. Jedním z důvodů je, že sem z Prahy nevede ani dálnice, ani žádná rychlostní silnice, která by do kraje přivedla bohaté investory. Přesto si ale podle průzkumu STEM většina místních lidí myslí, že se jim žije lépe než před osmi lety. Jihočeši se co do spokojenosti s rozvojem kraje řadí na třetí místo v Česku.

Ve volbách tady v roce 2004 vyhrála ODS o 25 procent před KSČM a o víc než 30 procent před ČSSD. Hejtman Jan Zahradník (ODS) v Jihočeském kraji nepřetržitě vládne už osm let. Podle průzkumů STEM u lidí boduje: Zahradník je vůbec nejpopulárnějším hejtmanem v Česku. A Zahradník se svou ODS v čele kraje zůstane i nadále. Jeho vyzývatel a populární sedmatřicetiletý starosta Nové Bystřice Jiří Zimola z ČSSD si bude muset na vstup do nejvyšších pater politiky asi ještě počkat.

Hlavní kandidáti:

Jan Zahradník (ODS)

Jiří Zimola (ČSSD)

Krajské volby 2004: ODS - 44,19 % KSČM - 19,10 % ČSSD - 12,65 % KDU-ČSL - 9,57 %

Stávající hejtman: Jan Zahradník (ODS)

Plzeňský kraj - dobré pivo a spokojenost se životem

Plzeňský kraj si nestěžuje. Patří mezi nejprůmyslovější regiony Česka, díky dobudované dálnici D5 a velkým plzeňským podnikům, je tady čtvrtá nejnižší nezaměstnanost a třetí nejvyšší průměrná mzda v republice.

Lidé v Plzeňském kraji jsou s rozvojem svého regionu velmi spokojení. Podle průzkumu STEM si 56 procent místních lidí myslí, že se jim v kraji žije lépe než před osmi lety. Hned po Moravskoslezském kraji jsou tu s tím, jak se jim v regionu posledních osm let žilo, nejspokojenější lidé. S tím je trochu v kontrastu fakt, že hejtman kraje Petr Zimmermann (ODS) je naopak třetím nejméně oblíbeným šéfem kraje v Česku. Zimmermann ale své křeslo obhajovat nebude. ODS poslala do souboje o třetí vítězství v kraji primátora Plzně Pavla Rödla, který se proslavil tím, že v lednu na vlastní pět zakázal pochod pravicových radikálů centrem Plzně. Jeho soupeřkou bude exministryně zdravotnictví Milada Emmerová. I proto má v Plzeňském kraji větší šance na vítězství právě primátor Rödl.

Hlavní kandidáti:

Pavel Rödl (ODS)

Milada Emmerová (ČSSD)

Krajské volby 2004:

ODS - 41,29 %

KSČM - 19,90 %

ČSSD - 14,92 %

KDU-ČSL - 7,23 %

Stávající hejtman:

Petr Zimmermann (ODS)

Pardubický kraj - přetrvá vláda ODS a lidovců

Krátce před volbami má v tomto kraji tříprocentní náskok ČSSD. Plyne to z průzkumu, který si nechala udělat ODS. Konzervativcům ale nakonec pomůže nízká volební účast, ona tři procenta se ostatně blíží statistické chybě. Pardubice také dlouho platí za baštu ODS. I když faktickým lídrem byl v posledních letech spíš lidovecký místopředseda Roman Línek, který jako vicehejtman zastupoval těžce nemocného Michala Rabase (ODS). Když občanský demokrat loni zemřel, vedení převzal nepříliš známý radní Ivo Toman. Právě krátké "hejtmanské funkční období" je jeho slabinou.

Ve východních Čechách je důležité sledovat lidovce, kromě Moravy se jedná o jejich nejsilnější oblast. Ví to i lídr ČSSD, exministr a poslanec Radko Martínek. Když lidovci oznámili, že by rádi pokračovali v koalici s ODS, odtušil, že hejtmanem se asi nestane, i kdyby ve volbách uspěl.

Hlavní problémy kraje jsou podobné jako jinde: spory kolem zdravotnictví a špatná doprava.

Hlavní kandidáti:

Ivo Toman (ODS)

Radko Martínek (ČSSD)

Krajské volby 2004:

ODS - 34,45%

Koalice pro Pardubický kraj - 22,79%

KSČM - 17,34%

ČSSD - 13,22%

Stávající hejtman:

Ivo Toman (ODS)