Dohoda o fungování mise pozorovatelů, která je podmínkou pro obnovení dodávek plynu z Ruska, v pátek podle ministra průmyslu a obchodu Martina Římana není příliš reálná.

Dohoda přitom podle vyjádření generáního ředitele ruské plynárenské společnosti Gazprom Alexeje Millera měla být podepsána ještě dnes. Dodávky plynu by podle Millera měly být obnoveny po podepsání dohody. Uvedla to agentura Interfax.

Předseda Rady EU a český premiér Mirek Topolánek jedná na Ukrajině s ukrajinskými představiteli o konkrétních detailech fungování monitorovací komise EU. Topolánek by se měl na Ukrajině podle agentury Reuters setkat s prezidentem Viktorem Juščenkem a premiérkou Julijí Tymošenkovou.


PÁTEK - VÝVOJ KOLEM PLYNOVÉ KRIZE

20:30 - Prezident Juščenko na tiskové konferenci prohlásil, že Ukrajina zaplatila za veškerý ruský plyn odebraný v minulém roce. "Nemáme žádnou vinu na zastavení toku plynu z Ruska," zdůraznil s tím, že kohouty jsou utaženy na ruské straně hranic. 

19:45 - Topolánek vyjednal důležitou dohodu v Kyjevě. "Ukrajina souhlasí s ruskými pozorovateli transportu plynu na svém území," řekl v Kyjevě český premiér a šéf Rady EU Mirek Topolánek.
Ruská strana podle něj zase souhlasí s ukrajinskými pozorovateli na svých zařízeních a je připravena po umístění pozorovací mise zahájit dodávky, které ustaly kvůli sporu obou zemí ohledně plateb za plyn."Nyní se už řeší - a to není moje role - pouze technické problémy náběhu celého systému," dodal Topolánek.

 

19:05 -  Ukrajina souhlasí s umístěním ruských pozorovatelů, čeká obdobnou reakci od Ruska, že přijme ukrajinské pozorovatele u sebe. "Očekáváme, že Ruská federace potvrdí obnovení dodávek zemního plynu, jakmile začne pracovat mise pozorovatelů," řekl ukrajinský prezident Viktor Juščenko.
Ukrajina splnila vše potřebné k zajištění spolehlivého tranzitu ruského plynu do zemí Evropské unie. Podle tiskové služby ukrajinského prezidenta to na schůzce s českým premiérem a šéfem Rady EU Mirkem Topolánkem prohlásil  Juščenko.

17:37 - V sobotu by se měl Mirek Topolánek v Moskvě sejít s ruským premiérem Vladimirem Putinem. Na schůzce, již ČTK potvrdilo české velvyslanectví v Moskvě i ruská strana, se oba premiéři dohodli telefonicky.

17:20 - Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman: "Dohoda o fungování mise pozorovatelů, která je podmínkou pro obnovení dodávek plynu z Ruska, dnes není příliš reálná."

Premiér a šéf Rady EU Mirek Topolánek, který na Ukrajině jedná, zřejmě ještě dnes poletí pokračovat v jednáních do Moskvy.

17:03 -Rusko by během víkendu mohlo začít posílat plyn do potrubí, který přes Ukrajinu proudí do Evropy. Od chvíle, kdy bude systém spuštěn, bude třeba zhruba až tři dny, než plyn dorazí na ukrajinsko-slovenskou hranici. V Bruselu to dnes řekla Alena Žáková ze slovenského ministerstva hospodářství.

15:50 - Společnost RWE Transgas ve spolupráci se slovenským SPP zajistila dodávku zemního plynu pro Slovensko. Pomoc Slovensku a vlastní realizaci dodávek koordinuje RWE Transgas s českou vládou a ministerstvem průmyslu a obchodu.

"Slovenským odběratelům by měly být už zítra ráno k dispozici dva miliony metrů kubických zemního plynu. Konkrétní objemy pro další dny budou průběžně upřesňovány," uvedl pro server iHNed.cz mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský.

14:38 - Na pondělí plánovaná schůzka ministrů energetiky se bude konat podle Římana i tehdy, pokud plyn poteče.

14:02 - Evropští komisaři by měli podle ministra průmyslu a obchodu Martina Římana dorazit na Ukrajinu v 15 hodin odpoledne.

13:38 - Společnost RWE Transgas má podle ministra průmyslu a obchodu Martina Římana na slovenském území jeden podzemní zásobník plynu pro české zákazníky.

"My se toho plynu, který každý den proudí do České republiky v objemu asi čtyř milionů kubíků, vzdáme ve prospěch Slovenska a v tom množství čtyř milionů kubíků, což je asi 15 procent slovenské spotřeby. V těchto hodinách se to rozjede," řekl Říman v rozhovoru pro Rádio Česko.

"Místo toho si stáhneme plyn, který je na česko-německých hranicích, nejde ale protlačit na Slovensko, tak ho použijeme my," dodal Říman.

13:25 - Česká republika pomůže Slovensku dodávkami zemního plynu. ČR pošle na Slovensko čtyři miliony metrů kubických zemního plynu, oznámil premiér Mirek Topolánek. Více čtěte ZDE

Podle slovenského ministra hospodářství Ľubomíra Jahnátka by Slovensko mohlo získat od evropských zemí denně osm až deset miliónů metrů kubických plynu, kterými by kompenzovalo dodávky z Ruska.

12:49 - Monitorovací mise je podle Mirka Topolánka citlivá, obě znesvářené strany se podle něj chtějí vyvinit z této situace. 

12:43 - Norský premiér Jens Stoltenberg: "Procházíme procesem navyšování dodávek plynu do Evropy. Během několika let navýšíme dodávky ze 100 na 140 miliard kubíků."

12:42 - Podle Mirka Topolánka není v krátké době možné zvýšit dodávky plynu z Norska do České republiky.

12:40 - Evropští spotřebitelé mohou očekávat dodávky plynu z Ruska podle mluvčího Evropské komise Ferrana Tarradellase nejdříve tři dny poté, co z Ruska začne na Ukrajinu proudit plyn.

Podle Tarradellase bude trvat 30 hodin, než po obnovení dodávek dorazí plyn z Ruska na Ukrajinu, dalších 36 hodin může trvat, než Ukrajina bude schopná dodat plyn do evropských zemí.

12:34 - Norský premiér Jens Stoltenberg: "Jsme velice znepokojeni dopady rusko-ukrajinského sporu o plyn. Doporučil bych České republice i EU, aby pokračovaly ve svém úsilí o nápravu situace. Český premiér se na nás obrátil, abychom se účastnili monitorovací mise, což jsme přijali. Norsko bude nadále spolehlivých dodavatelem plynu do Evropy, dodáváme zhruba 25 procent evropské spotřeby. Mnoho zemí dostává až 40 procent plynu z Norska. Budeme dodávky dále navyšovat." 

12:31 - Mirek Topolánek po jednání se svým norským protějškem Jensem Stoltenbergem: "Nebudu se vyjadřovat k žádným detailům současného stavu. Odlétám dnes do Kyjeva, je určitá naděje na dohodu, protože pozorovatelé odjíždějí dnes na místo." 

12:01 - "Očekáváme, že během dnešního dne bude podepsán protokol o vytvoření nezávislého mezinárodního mechanismu, který zaručí tranzit ruské ropy přes Ukrajinu," řekl šéf Gazpromu Alexej Miller.

11:51 - Dohoda o vytvoření monitorovací komise bude podepsána ještě dnes. Dodávky plynu by měly být obnoveny po podepsání dohody. Uvedla to dnes agentura Interfax s odvoláním na generálního ředitele ruské plynárenské společnosti Gazprom Alexeje Millera.

11:49 - Členové monitorovací komise by měli dorazit na Ukrajinu dnes v 16:00 SEČ (17:00 místního času). Oznámila to dnes Ukrajinská státní energetická společnost Naftogaz.

11:45 - Předseda Rady EU a český premiér Mirek Topolánek bude dnes odpoledne na Ukrajině jednat s ukrajinskými představiteli o konkrétních detailech fungování monitorovací komise EU. ČTK to řekl mluvčí premiéra pro předsednictví Jiří Potužník. Topolánek by se měl na Ukrajině podle agentury Reuters setkat s prezidentem Viktorem Juščenkem a premiérkou Julijí Tymošenkovou.

11:10 - Premiér Mirek Topolánek jedná v Praze se svým norským protějškem Jensem Stoltenbergem o současné plynové krizi.

10:33 - S účastí ruských expertů v monitorovací misi, což bylo dosud podle Moskvy předmětem sporu, souhlasila podle agentury ITAR-TASS také Ukrajina.

10:20 - Ruský plynárenský monopol Gazprom pustí pozorovatele z monitorovací mise na své kompresorové stanice v Rusku u ukrajinských hranic, aby mohli kontrolovat přepravu ruského plynu na Ukrajinu. Oznámil to šéf Gazpromu Alexej Miller.

9:47 - RWE Transgas podle svého mluvčího Martina Chalupského neuvažuje o vyhlášení regulačních stupňů, které by omezily dodávky pro zákazníky.

8:40 - Mluvčí premiéra Vladimira Putina dnes potvrdil, že Rusko se dohodlo s Evropskou unií na vyslání monitorovacích komisí, které budou dohlížet na tok plynu přes Ukrajinu. Dodal však, že termín, kdy by měli pozorovatelé na Ukrajinu dorazit, nezná.

8:00Čtvrteční vývoj plynové krize jsme sledovali on-line. Ukrajina po několika jednáních podepsala dohodu s Evropskou komisí, že na svém území rozmístí pozorovatele, kteří budou kontrolovat tok plynu. Země se zatím potýká s nedostatkem plynu. Slovenské firmy nedodržely omezený odběr plynu, a státe se tak dostal do úzkých. Premiér Fico navíc prohlásil, že pokud dodávky nebudou obnoveny, Slovensko opět spustí jadernou elektrárnu v Jaslovských Bohunicích. - VÍCE O ČTVRTEČNÍM VÝVOJI ČTĚTE ZDE

Zástupce společnosti RWE Transgas odletěl v pátek nad ránem na Ukrajinu. Bude tam působit v evropské monitorovací misi dodávek plynu na společných rusko-ukrajinských hranicích. Server iHNed.cz o tom informoval mluvčí společnosti Martin Chalupský.

"Společnost RWE Transgas na žádost Evropské unie nominovala svého předního experta v oblasti obchodního měření toků zemního plynu do mezinárodní monitorovací mise, která bude operovat na klíčových bodech tranzitních linií mezi Ruskem a Ukrajinou. Dnes nad ránem odborník odcestoval na místo, aby se připojil k ostatním členům komise," uvedl pro server iHNed.cz Chalupský. 

Zásobování všech zákazníků RWE zemním plynem v Česku je podle Chalupského nadále stoprocentní. Do České republiky proudí zemní plyn severní cestou a zahraniční dodávky jsou doplňovány čerpáním zemního plynu z podzemních zásobníků. Situace v zásobování zákazníků zemním plynem je podle RWE stabilizovaná i přes velmi nízkou teplotu během noci na pátek. "Ani za této situace neuvažujeme o vyhlášení regulačních stupňů, které by omezily dodávky pro zákazníky," vysvětlil Chalupský.

Noční jednání

Po půlnoci jednal předseda Rady EU a český premiér Mirek Topolánek s polským prezidentem Lechem Kaczyńským o možnostech, které by vedly k obnovení dodávky ruského plynu přes Ukrajinu do zemí Evropské unie. 

Čtěte více o rusko-ukrajinském sporu o plyn

O rozmístění monitorovací mise ve čtvrtek Topolánek hovořil telefonicky s ruským premiérem Vladimírem Putinem a shodli se na podmínkách rozmístění monitorovacích komisí na všech relevantních místech dodavatelského toku ruského plynu. Jejich rozmístění má umožnit obnovení dodávek ruského plynu do zemí EU.

"Zatím se to nedá interpretovat jako dohoda, ale shoda na podmínkách pozorovatelské mise mezi EU a Ruskem," řekl mluvčí premiéra Jiří František Potužník. V Praze jedná norský premiér Jens Stoltenberg - právě norskou cestou se momentálně plyn do Česka dostává.

V monitorovací misi by měli být představitelé ruské plynárenské skupiny Gazprom, ukrajinské státní energetické společnosti Naftogaz, Evropské komise a energetických společností z EU.

Uhelné prázdniny na Slovensku 

Rusko-ukrajinský spor se zdramatizoval poté, co ruská plynárenská firma Gazprom přestala na začátku ledna posílat plyn Ukrajině, protože se s ní nedohodla na nové smlouvě s novými cenami. Bez ruského plynu tak je řada zemí Evropské unie. Tyto země tak zatím čerpají plyn ze zásobníků a vyjednávají o zvýšení dodávek alternativními cestami. Nejhůře je na tom Balkán, kde jsou desítky tisíc lidí bez tepla, nouzový stav je i na Slovensku.


VIDEO: Tady se rozhoduje, kdo bude mít v Česku plyn

Ačkoliv dodávky plynu pro školy, úřady a zdravotnické zařízení byly na Slovensku zabezpečeny, některé školy v krajích raději prodloužily dětem kvůli plynové krizi prázdniny.

Školy zůstaly podle slovenských Hospodárskych novin zavřené až do pondělí 12. ledna například v Trenčíně. Ministerstvo školství však zatím plošné "uhelné prázdniny" neplánuje.