Slovensko stále zvažuje možné spuštění druhého bloku V1 jaderné elektrárny v Jaslovských Bohunicích. Pokud přijde krizový moment, tak Slovensko i přes odpor Evropské komise druhý blok Jaslovských Bohunic spustí. Po jednání slovenského krizového štábu to řekl slovenský premiér Robert Fico.

"Probíhá intenzivní dialog s Evropskou komisí ohledně spuštění druhého bloku V1 jaderné elektrárny v Jaslovských Bohunicích. Evropská komise si vyhrazuje podle dopisu jejího šéfa José Barrosa právo na právní kroky vůči Slovensku. Pokud nastane krizový moment, tak ke spuštění druhého bloku Jaslovských Bohunic přistoupíme," uvedl Fico.  

Čtěte více o rusko-ukrajinském sporu o plyn

Komise chce detailní popis situace

Evropská komise si podle Fica vyžádala ze slovenské strany podrobnější popis nynější situace. Brusel však bude při svých úvahách brát v potaz i současnou situaci vyvolanou přerušením dodávek ruského plynu do EU. Podle Fica se navíc naplňuje pesimistický odhad na vývoj dodávek plynu z Ruska. "Můžeme očekávat velkou nestabilitu v dodávkách plynu na území Slovenské republiky," varoval Fico.

Evropská komise zopakovala, že případné nastartování druhého bloku jaderné elektrárny V1 v Jaslovských Bohunicích by bylo v rozporu s přístupovou smlouvou. Mluvčí Evropské komise (EK) Ferran Tarradellasřekl, že výkonný orgán EU nyní zvažuje možné zahájení procedury pro porušení unijního práva.


Speciál iHNed.cz

Zelení a aktivisté z organizací na ochranu životního prostřední v úterý dopoledne demonstrovali před slovenským velvyslanectvím ve Vídni proti možnému spuštění odstaveného reaktoru slovenské jaderné elektrárny Jaslovské Bohunice. S možnými kroky slovenské vlády nesouhlasí ani maďarský Svaz svobodných demokratů. Informovala o tom agentura DPA.

Fico se chystá do Moskvy

"Očekávaný odběr plynu na úterý je na Slovensku 30,5 milionů kubíků, skutečnost by díky omezením měla být 27 milionů při očekávání průměrné teploty minus 6 stupňů," řekl ministr hospodářství Ľubomír Jahnátek s tím, že úterní dodávky ruského plynu nebyly pro Slovensko vůbec určeny. 

Při současných omezeních odběru zásoby pro celé Slovensko vydrží podle něj 12 dní. Plynárny proto mají připravit scénář, jak budou postupovat, pokud se tranzit do té doby neobnoví. Fico kvůli problémům s dodávkami ruského plynu podle ruského úřadu vlády brzy navštíví Moskvu.

Spor Ruska a Ukrajiny se zdramatizoval poté, co ruská plynárenská firma Gazprom přestala na začátku ledna posílat plyn Ukrajině, protože se s ukrajinským Naftogazem nedohodla na nové smlouvě s novými cenami. Přes Ukrajinu do Evropy obvykle putuje 80 procent ruského plynu, který kryje asi pětinu evropské spotřeby.