(74 příspěvků)byznys.ihned.cz 22. 4. 2009 15:14 (aktualizováno: 22. 4. 2009 16:33)
MMF: Světu bude nejhůř od války, Česko klesne o 3,5 procenta

Česká ekonomika v letošním roce zaznamená hluboký propad a hrubý domácí produkt (HDP) se sníží o 3,5 procenta. Předpovídá to Mezinárodní měnový fond (MMF), který dnes zveřejnil zprávu s názvem Globální ekonomický výhled. Fond ještě nedávno předpovídal, že bude pokles české ekonomiky činit jen asi 1,3 procenta.
Slovensku MMF předpovídá na letošní rok propad HDP o 2,1 procenta, už na příští rok ale počítá s růstem 1,9 procenta. Česká ekonomika se příští rok podle MMF dočká růstu jen kolem 0,1 procenta.
V řadě zemí střední Evropy se podle měnového fondu jako problém ukazuje pokles realitního trhu. V kombinaci s růstem rizikového profilu země může mít taková situace negativní dopady na ekonomiku, protože se domácnostem i firmám zhoršuje přístup k úvěrům.
"Pokud tyto šoky provází výrazné znehodnocení měn, může se situace ještě více zhoršit v zemích, které mají značnou nerovnováhu na účtu platební bilance," píše se ve zprávě MMF. Ve prospěch České republiky hovoří to, že nemá nadměrné objemy úvěrů v cizích měnách.
Nejhorší vývoj se čeká v Pobaltí
Zdaleka nejhůře na tom budou pobaltské země, kde bude propad ekonomiky činit minimálně deset procent. Právě tyto země nejvíce doplatily na to, že firmy a občané hojně využívali úvěrů v cizích měnách. Relativně lépe by na tom ale mělo být Maďarsko, které má obdobné problémy a muselo čerpat pomoc MMF, ale ekonomika mu klesne mírněji než pobaltským zemím.
MMF ještě nedávno předpovídal, že česká ekonomika letos klesne o jedno až dvě procenta. Měnový fond není jedinou institucí, která české ekonomice předpovídá pokles. Česká národní banka ve své oficiální prognóze počítá s poklesem HDP až o 0,3 procenta. Guvernér ČNB Zdeněk Tůma ale koncem března odhadl, že by ekonomika mohla klesnout až o dvě procenta. Podmínil to ale dalším zhoršením recese v západní Evropě. Ve stejném duchu hovořil v úterý i ministr financí v demisi Miroslav Kalousek. (VÍCE - Čeká nás extrémně těžký půlrok. Ale pak recese skončí, shodli se Tůma a Kalousek)
Světová ekonomika na tom bude nejhůře od konce světové války
Světová ekonomika letos klesne asi o 1,3 procenta, což bude nejhorší vývoj od druhé světové války. Podle fondu by se globální ekonomika měla už příští rok vrátit k růstu, který by se měl pohyboval kolem 1,9 procenta.
"Globální ekonomika je v hluboké recesi, kterou způsobila masivní finanční krize a náhlá ztráta důvěry," píše se ve zprávě měnového fondu. Rozsáhlá stimulační opatření, jimiž se vlády snaží na krizi reagovat, podle fondu situaci zatím stabilizovala jen částečně.
Očekávaný propad HDP je mnohem výraznější, než fond předpokládal ve svém podzimním výhledu. Kvůli eskalaci dopadů finanční a hospodářské krize fond od té doby prognózu několikrát upravil, ale ještě v lednu očekával, že by si ekonomika mohla udržet růst. Měnový fond růst globální ekonomiky odhadl začátkem roku na 0,5 procenta.
Tempo poklesu globální ekonomiky by se mělo zhruba od druhého čtvrtletí zmírňovat, oživení se ale podle fondu nedostaví dříve než příští rok. Růst HDP v roce 2010 by se mohl pohybovat kolem 1,9 procenta.
TABULKA: Růst HDP ve vybraných zemích podle MMF (v procentech)
| Země / Oblast | 2007 | 2008 | 2009 (*) | 2010 (*) | Země /Oblast | 2007 | 2008 | 2009 (*) | 2010 (*) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Poznámka: údaje za rok 2009 a 2010 označené (*) jsou prognózami | Zdroj: MMF | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Kriste pane, co to je za titulek? Světu bude nejhůř od války????
Já už vidím světlo na konci tunelu. Kurňa, to jsou světla protijedoucího...
BLOG-Miroslava Cvrčka –doporučuji číst a dozvíte se pravdu : Finanční...
http://video.google.com/videoplay?docid=3719610459164146264
Již v 5-té třídě ZŠ nás soudružka učitelka učila,že v oběhu může...
| AAA | 18.74 Kč | -0.160 % |
| CETV | 130.25 Kč | -4.228 % |
| ČEZ | 720.8 Kč | -0.304 % |
| ECM | 25.51 Kč | 0.000 % |
| ERSTE | 371.2 Kč | -0.376 % |
| KB | 3257 Kč | -0.550 % |
| NWR | 103.5 Kč | -1.429 % |
| ORCO | 61.01 Kč | -0.797 % |
| PEGAS | 419.6 Kč | -0.804 % |
| PM ČR | 11576 Kč | 0.486 % |
| O2 C.R. | %TELEFÓNICA O2 C.R._9% Kč | %TELEFÓNICA O2 C.R._10% % |
| UNIPET | 169.95 Kč | -0.035 % |
| VIG | 740.1 Kč | 1.523 % |
- Co čeká Evropu, až se Řecko zbaví eura? Podívejte se na pravděpodobné scénáře
(22436x) - Den poté: Facebook má 15 dolarových miliardářů, zaměstnanci skupují Ferrari
(17456x) - Miliardář Moravec: Rozklad státu a korupce jsou pro Česko spirálou zhouby
(17098x) - Král české drogerie Moravec naplánoval změny. Schlecker zmizí z trhu, Teta se změní
(13842x) - Akcie Facebooku prudce spadly. Morgan Stanley ještě před IPO snížila síti odhady
(13762x)
Hedgeové fondy se nenápadně vtírají do Česka. Jak? Ptejte se odborníků
Hedgeové fondy loví investory i v Česku. Tento trh je v tuzemsku zatím ve svých...
Africký boom. Angola bude mít superrychlé mobilní 4G sítě dřív než většina Evropy
Bývalá portugalská kolonie zažívá prudký růst. Staví nové dálnice, mrakodrapy, spolu s...
Řecké banky dostanou dalších 18 miliard eur. Odliv vkladů zaplatí evropský fond
Čtyři největší řecké banky dostanou kapitálovou injekci ve výši 18 miliard eur. Má jít o...
- Bankovní poradce/kyně - Vinohradská, Praha (MN)
- Chief Accountant (CZ_664117)
- Senior Tax Manager/Tax Manager
- Obchodník pro pobočkovou síť České pojišťovny - Blansko
- Hlavní projektový manažer
- Účetní metodik/čka
- Účetní s dobrou znalostí AJ














