Důvěra amerických spotřebitelů se na počátku května zvyšovala a dostala se nejvýše od loňského září, kdy oznámila krach americká banka Lehman Brothers. Mezi spotřebiteli se zvyšuje očekávání, že ekonomika by mohla být již v poslední fázi recese. Index důvěry sestavovaný Michiganskou univerzitou a agenturou Reuters vzrostl na 67,9 bodu z dubnových 65,1 bodu.

Ekonomové sledují index spotřebitelské důvěry velmi pozorně, protože se z něj snaží odvodit budoucí vývoj spotřebitelských výdajů. Ty ve Spojených státech zajišťují asi dvě třetiny ekonomické aktivity.

Index spotřebitelských očekávání vyskočil na 69 bodů z dubnových 63,1 bodu a ocitl se nejvýše od října 2007. Většina spotřebitelů však uvádí, že jejich finanční situace se zhoršila, hlavně kvůli poklesu mezd, zkrácení pracovní doby a ztráty pracovního místa.

Pokles ekonomiky o 6,1 procenta

Americká ekonomika v prvním čtvrtletí klesala ročním tempem 6,1 procenta, což byl jen mírně lepší výsledek než v předešlém čtvrtletí, kdy se propadla o 6,3 procenta. Největší ekonomika světa klesla již třetí čtvrtletí za sebou, což se stalo poprvé od poklesu v letech 1974 až 1975.

Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v dubnu činila 8,9 procenta a proti březnu vzrostla o 0,4 procentního bodu. Dostala se tak nejvýše od září 1983.