Pracovní svět se velmi rychle mění, znalosti zastarávají a po delší pracovní pauze, kterou může být například rodičovská dovolená, se může dostavit pocit, že nám tak trochu ujel vlak. A co vlastně můžeme v takové situaci dělat? Jak využít vše, co umíme a zvládáme v domácnosti, i v pracovním prostředí? Napomoci může kariérové poradenství.

Znát sama sebe je první krok

Nezřídka se stává, že se ženy nemohou vrátit na své původní místo a přitom nemají konkrétní představu, co by mohly dělat. S příchodem dítěte se také často změní životní priority žen a původní zaměstnání už pro ně nemusí být to pravé ořechové.

„S prvním synem jsem strávila na rodičovské dovolené téměř tři roky. Během té doby jsem si uvědomila, že už nemám chuť vracet se k původnímu zaměstnavateli. Zároveň jsem ale vůbec nevěděla, co vlastně od budoucnosti očekávám a jakou práci hledám. Docela dlouhou dobu jsem v tom plavala. Měla jsem pocit, že vlastně už nic neumím a moje sebevědomí bylo na nule“ popsala Renata svou situaci, když přišla na první konzultaci.

V běžném provozu si většinou nenajdeme čas zastavit se a zamyslet nad tím, co nás doopravdy těší a čemu bychom se chtěli věnovat. Prvním krokem je lépe znát sám sebe, své silné stránky, priority a cíle.

"Nejdříve jsme se s Renatou na konzultaci zaměřili na odhalení jejích silných stránek a pojmenování činností, které ji těší. Na základě analýzy svých běžných povinností si Renata uvědomila, že je velmi flexibilní, dokáže si dobře zorganizovat čas a baví ji organizovat výlety a hravé aktivity pro děti," nastiňuje v několika větách průběh konzultací, které pomohly Renatě najít nový směr, Helena Košťálová, konzultantka společnosti EKS.

Celý tento proces poznávání byl pro Renatu velkým impulsem a tak se ještě během rodičovské dovolené přidala ke skupině nadšenců, kteří se rozhodli vybudovat centrum pro rodiče s dětmi. Vzala si na starost hlavně organizační část a zajištění podmínek pro vznik centra (zajištění finančních zdrojů, vyhledání vhodných prostor, administrativu).

„Jednalo se o neplacenou práci, ale získala jsem spoustu praktických zkušeností – například jak napsat grantovou žádost nebo jak skloubit činnosti více lidí dohromady. Moc mi to pomohlo, když jsem pak hledala práci na plný úvazek, protože jsem nemusela řešit prázdné místo v životopise. Také jsem si v praxi ověřila, že organizační činnosti mě opravdu baví a tak jsem hledala práci, ve které je budu moci uplatnit. Podařilo se mi tak získat práci koordinátorky projektů, ve které jsem spokojená,“ shrnuje svou osobní zkušenost Renata.

Co všechno jsem se naučila

Z hlediska znalostí a zkušeností nelze dobu strávenou na rodičovské dovolené vnímat jako promarněný čas. Většina žen se po narození dítěte dostane do úplně nové situace, se kterou se musí nějak vyrovnávat. Péče o dítě člověka naučí, jak si organizovat a plánovat čas ve velmi nestabilních podmínkách. Jinými slovy, ženy na rodičovské dovolené si rozvíjí schopnosti, jako je time management, krizový management, flexibilita, kreativita, adaptabilita, organizační schopnosti, stress management, schopnost plánovat a řadu dalších. Pokud někdo tyto dovednosti ovládá ve svém osobním životě, může je celkem snadno využít i ve své profesi.  A pokud znáte dobře svoje silné stránky, schopnosti a předpoklady, stačí se poohlédnout po zaměstnání, ve kterém byste je mohla uplatnit.

 

A jak na to prakticky?

  1. Zamyslete se nad vašimi běžnými povinnostmi, které silné stránky zde uplatňujete.
  2. Uvědomte si, co se vám v poslední době podařilo, z čeho máte radost?
    Nemusí se jednat o velký úspěch, také na drobných událostech jako je organizace dětské oslavy se dá najít mnoho silných stránek (například organizační nebo komunikační dovednosti).
  3. Sepište si co nejvíce konkrétních příkladů činností a věcí, které se vám podařily.
    Tento seznam silných stránek se vám bude hodit například při přijímacím pohovoru. Zaměstnavatelé se totiž velmi často ptají na silné stránky či na dosažené úspěchy z poslední doby.
  4. Pokud máte možnost, zkuste se také v době na rodičovské dovolené zapojit do aktivit ve vašem okolí.
    Nehledají například někoho na pomoc do mateřského centra? I dobrovolná práce vám může pomoct při hledání zaměstnání a navíc budete mít čím zaplnit prázdné místo v CV.

 

Každá z nás má skrytý potenciál, a také se říká, že každý je alespoň v jedné věci lepší než ostatní. Pak je třeba tyto své silné stránky objevit, jít si za nimi, slyšet vnitřní touhu a samozřejmě si naplánovat, jak dosáhnu toho, co si přeji v rámci svých možností. A právě kariérové poradenství vám s tímto může pomoci“ shrnuje své zkušenosti poradkyně Helena Košťálová.