Až 20 miliard z dvousetmiliardového ročního rozpočtu se ve zdravotnictví ztratí kvůli neprůhlednosti finančních toků a korupci. Odhaduje to prezident Svazu zdravotních pojišťoven Vladimír Kothera. Novinářům řekl, že o tuto částku vlastně dostanou pacienti méně nebo horší péči. Místo léčení je tak poškozeno jejich zdraví, nejde jen o úplatky, zdůraznil.


Kothera je členem týmu Transparency International, který mapuje situaci českého zdravotnictví. Tým by měl do konce roku vyčíslit ztráty a do půl roku pak předložit politikům návrhy, jak netransparentnost a korupci v českém zdravotnictví omezit.


Podle ředitelky české pobočky TI Adriany Krnáčové je české zdravotnictví zasaženo korupcí ve velké míře. Úroveň prokorupčního prostředí se podle ní dlouhodobě nemění, ale přesouvá se do jiných oblastí, kde ve svém důsledku více škodí veřejnosti. Jde například o neprůhledné využívání veřejných zdrojů a obsazování významných funkcí bez výběrového řízení, upřesnila.


"Mám pocit, že občan v systému vadí a nejlépe by bylo, kdyby ho neomezoval, že se zdravotnictví bez něj obejde," poznamenala Krnáčová. Prolomit současnou netransparentnost systému je podle ní problém, ne každému to bude vyhovovat. "Kdyby totiž bylo zdravotnictví a využití peněz v něm transparentní, celý prokomponovaný řetězec se rozpadne a mnozí by přišli o zdroje příjmů," vysvětlila.


Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt, který v týmu TI pracuje jako člen občanského sdružení Koalice pro zdraví, dodal, že ve špatně regulovaném prostředí je zákonitě více korupce. Za korupci nepovažuje bonboniéru či láhev vína lékaři po úspěšné operaci, to je podle něj běžný talisman. Korupce podle něj nastává až v případě, že si pacient musí zaplatit desítky tisíc korun navíc, aby se dostal dříve na operaci.


Podle předsedy sdružení Občan Pavla Vepřeka, který je rovněž členem týmu TI, není sice bonboniéra korupce, ale je vážným příznakem toho, že systém nefunguje normálně. "Kdyby dostal lékař za svoji práci dobře zaplaceno, nebude pacient přemýšlet, jak ho ještě odměnit," prohlásil.


Kothera dodal, že výraznou neefektivitu systému podpořily vyhlášky ministerstva zdravotnictví, které stanovují úhrady pojišťoven za zdravotní péči. "Jsou to ztráty v řádech stovek milionů, vynakládali jsme tak peníze, za které žádná péče nebyla nakoupena," řekl.


Ceny v českém zdravotnictví jsou podle ekonomického konzultanta Miroslava Zámečníka silně deformované. Zámečník je členem týmu TI a vytýká českému zdravotnictví neprůhlednost v tvorbě cen léků. Za chybu považuje Zámečník i to, že systém nemá jednoznačná kritéria pro sestavování pořadníků na plánované operace, maximální čekací lhůty na ně a nemá ani mechanismus vyrovnávání regionální nerovnováhy mezi nabídkou a poptávkou.


"V takovém systému se pochopitelně dostává do popředí sociální kapitál, tedy známosti a schopnost reciprocity, anebo prachobyčejné úplatky," uvedl ekonom.