frattini__192x128_.jpgBudoucí italský ministr zahraničí a odstupující eurokomisař pro spravedlnost, vnitro a bezpečnost Franco Frattini navrhuje vypovědět ze země všechny cizince, kteří nemají dostatek prostředků, aby v Itálii žili. Vyplývá to z Frattiniho rozhovoru pro pondělní vydání deníku Il Giornale, který je v majetku rodinného klanu nastupujícího pravicového premiéra Silvia Berlusconiho.

 

"Je nutné prosadit zákon, který ustanoví minimální práh, pod nějž nebude cizincům povolen pobyt v naší zemi delší než 90 dnů. Stačilo by použít kritéria, která používá statistický úřad ISTAT," navrhuje Frattini. "Ti, kteří tato kritéria naplní, mohou v zemi zůstat, a ti, kteří takový minimální příjem nemají, se musejí vrátit do země původu," dodává.

 

Čtěte více

 

ISTAT stanovil práh chudoby za rok 2006 pro dvoučlennou rodinu měsíčně na 970,34 eura, tedy asi 24.000 korun. Frattini má také za to, že cizinci, kteří se v Itálii dopustí zločinu, musejí být souzeni, odsouzeni a deportování do své vlasti. "Musejí si odpykat trest ve své zemi. Není správné, aby zůstali v našich pětihvězdičkových věznicích, které přijdou italské poplatníky na tolik peněz," prohlašuje nový šéf italské diplomacie.

 

Opatření vůči imigrantům zaváděla Itálie už i v loňském roce

 

Italská pravice, která vyšla z nedávných parlamentních voleb jako jasný vítěz, využila právě slogany o zvýšení bezpečí v Itálii jako jednu ze svých hlavních volebních tezí. Současně obvinila odcházející levicovou vládu premiéra Romana Prodiho, že přistupovala k migraci do země i ke zločinnosti spojené s přistěhovalci s trestuhodnou benevolencí.

 

Prodiho kabinet přitom už koncem loňského roku prosadil nařízení, které umožňuje vypovídat ze země i ty občany dalších členských států Evropské unie, kteří v Itálii spáchají zločin. Podnět k tvrdému postupu vůči kriminálníkům z řad migrantů dal otřesný případ z loňského října, kdy rumunský Rom znásilnil na okraji Říma sedmačtyřicetiletou Italku.