Prezident Václav Klaus dal dnes najevo, že reforma je krokem sice "relativně malým", ale za dané politické situace jako realistický politik neočekává razantnější změny. Daleko radikálnější změny daní by si představoval například poslanec ODS Vlastimil Tlustý. Lidovec Ludvík Hovorka zase žádá, aby z reformy byla vyčleněna zdravotnická část. Kalousek předpokládá, že každou ze tří koaličních stran nyní čekají diskuse o společném postoji k reformě.


Co říkají analytici
Analytik Aleš Michl soudí, že vládní řešení je politicky kompromisní, nikoliv ekonomiky systémové. "Je to stabilizační batoh, nikoliv reforma. K růstu HDP to přispěje maximálně půl procentem," sdělil analytik Raiffeisenbank. Dodal, že reforma trpí "přílišnou upjatostí na změny v daních, ministři ale jaksi pozapomněli na výdajové škrty". Za důležitější považuje chystanou reformu zdravotnictví a důchodového systému.


Kabinet schválením balíku reforem udělal první zásadní krok k obhajobě smyslu existence vládní koalice, tvrdí analytik Pavel Sobíšek z HVB Bank. Odhadl, že existuje nadpoloviční šance, že reformy uspějí ve sněmovně. "Poslanci vládní koalice si jistě uvědomují, že opatrné reformy jsou pořád lepší než žádné reformy," vysvětlil svůj mírný optimismus. Pokud by reformu smetli poslanci ze stolu, žádná politická síla již v tomto volebním období s ničím smysluplným nepřijde, dodal Sobíšek.

Související