Podle studie UNICEF, dětské agentury OSN, kterou zveřejnila tisková agentura Reuters, Romové představují největší etnickou menšinu na Balkáně, ale zároveň žijí na okraji zdejší společnosti. Hned v úvodu se uvádí, že Balkánští Romové jsou chudí, hladoví a negramotní.


"Romové jsou na Balkáně nezaměstnaní, neboť je nikdo nechce zaměstnat," tvrdí podle agentury Reuters dotazovaný srbský učitel a dodává: "Jsou nevzdělaní, nemají vodu, elektřinu, nemají knížky pro děti a okolí je nenávidí."


Podle posledního sčítání obyvatel na Balkánském poloostrově UNICEF uvádí, že zde žije 3,7 milionů Romů. Údaje Světové banky ale mluví o 15 milionech, což se zdá být daleko reálnější číslo. Balkánské státy jsou přesvědčené, že je zde největší koncentrace Romů na světě. Jejich spoluobčané se na ně dívají s podezřením a nevraživostí. Vidí v nich zloděje, lenochy a vadí jejich sdružování do klanů.


Studie dále podtrhuje, že většina balkánských Romů žije pod hranicí chudoby: 78 procent v Albánii a 66 procent v Rumunsku. Mají k živobytí méně než 4,3 dolary na den. Průzkum UNICEF zjistil, že 53 procent dotazovaných balkánských Romů cestuje zemí od místa k místu sužovaná hladem. "Živíme se odpadky," prohlásila jedna z dotazovaných romských žen.


Polovinu z šesti set romských sídel v Srbsku lze zařadit mezi slumy, které postrádají sebemenší hygienické podmínky. Studie navíc popisuje, že děti v těchto slumech jsou šestkrát více podvyživené, než jejich vrstevníci z místní populace Srbů.


Začarovaný kruh lze překročit vzděláním
"Romské děti v Srbsku živoří na okraji společnosti, v chudobě a stát se o ně neumí postarat," říká Světlana Marojevičová z bělehradské pobočky UNICEF. Jen 13 procent srbských Romů má kompletní základní vzdělání a děti často končí ve zvláštních školách.


Zpráva UNICEF nakonec vyzývá politiky, aby bojovali proti diskriminaci, zvláště ve školách a zdůrazňuje, že by Romové dosažením vzdělání mohli překročit začarovaný kruh chudoby a vytržení ze společnosti. Jen v pěti ze sedmi sledovaných zemí má méně než jedno procento Romů dokončené vysokoškolské vzdělání. Nezaměstnanost Romů na Balkáně stále roste, dosahuje 44 procent a v Bosně dokonce 100 procent. "Firmy neinzerují, že chtějí zaměstnat Romy a když se o místo uchází, nemají vůbec šanci práci dostat," tvrdí podle agentury Reuters jeden z dotazovaných bulharských Romů.

Související