Češi platí za vedení běžného účtu nejvíce peněz ve střední Evropě. Průměrně 82 eur ročně, což je v přepočtu asi 2061 korun. Nejlépe jsou na tom Slováci. Průměrný klient zaplatí 45 eur, tedy v přepočtu 1131 korun. To je téměř o polovinu méně než v Česku.

Na rozdíly poukázal průzkum Slovenské bankovní asociace. Nižší poplatky než v Česku mají v Polsku, Maďarsku a v Rakousku. Právě ve srovnání s posledně jmenovanou zemí je rozdíl propastný, protože tamní mzdy jsou dvakrát vyšší než v tuzemsku.

Česko dopadlo špatně i v celosvětovém průzkumu. Průměr nákladů na účet je 77 eur, asi 1936 korun, v tuzemsku je to o 126 korun více. Na poplatky dají nejméně Asiaté, ročně 44 eur - 1106 korun.

Čísla vycházejí z aktuální studie World Retail Banking Report připravované poradenskou společností Capgemini a ING Bank. Analýza srovnává bankovní poplatky ve 25 zemích světa.

Mzdy porostou, poplatky klesnou

Středoevropský primát drží Česká republika i v poměru poplatků k průměrné mzdě. Nejlépe je na tom opět Slovensko. Dobrou zprávou je, že se poměr každoročně snižuje, a to ve všech sledovaných zemích. Nejvýrazněji pak v Česku a v Polsku. Trend je způsoben jednak růstem mezd, jednak snižováním poplatků.

Generální ředitel Capgemini ČR Patrik Horný však před podobným srovnáváním varuje. "Je často zjednodušené. Tvůrci studií mnohdy nezohledňují odlišné zvyky a potřeby klientů dané země. Švýcar přece využívá jiné služby a jinak často než Čech."

Dodává, že zažitá představa o nejdražších poplatcích v Česku oproti okolním vyspělým zemím, dostává trhliny. "Služby navíc stále zlevňují," říká. Celosvětově o více než procento, v Česku asi o pět. Ke zlevňování bankovních služeb přispívá rozvoj ekonomiky i bankovních produktů.

Třeba spojení služeb do balíčků, účty pro aktivní klienty nabízející za paušál všechny transakce zdarma. Banky snižují ceny základních služeb, když klienti využijí sofistikované produkty, jako investování do fondů, financování nemovitostí, zajišťování kurzových a exportních rizik apod.

Co není v tuzemsku zdarma a jinde ano

V Česku a Rakousku je podle průzkumu Slovenské bankovní asociace nejdražší samotná správa účtu, tedy balíčky služeb.

V tuzemsku na ni připadá celých 41 procent všech poplatků, v Rakousku dokonce 76 procent. To znamená, že aktivní klienti jsou na tom lépe než ti, kteří svůj účet příliš nepoužívají. Služby, za které se v Česku účtují nemalé poplatky, bývají v zahraničí zcela zdarma. Kupříkladu v Rakousku se neplatí výběr z bankomatu ani internet banking. I poplatky za vedení účtu v některých zemích vůbec neexistují.

Příkladem může být Švédsko, velmi nízké jsou v Norsku, Británii a Francii. V Polsku je překvapivě zdarma výběr hotovosti na pobočce, ale za použití bankomatu se platí. V České republice je přitom bankomat znatelně levnější než pobočka.


Kdyby nějaká banka nabídla základní bankovní služby bez poplatků, přešel byste k ní?

Ano a rád 53 %
Ne, nevěřil bych tomu 18 %
Nechci měnit svou banku 16 %
Nevím 13 %
Celkem hlasovalo 1376 lidí.
Zdroj: www.bankovnipoplatky.com

080512_27.jpg