Pětatřicetiletá Hana Urbanová, ředitelka lidských zdrojů hotelu Hilton v Praze, má zkušenosti se dvěma chůvami. Říká, že hlídání jejího dítěte bylo vždy bez problémů.

Když bylo její dceři sedm měsíců, vrátila se do práce. "Moje maminka šla kvůli hlídání své vnučky do důchodu, ale nešlo, aby ji měla na starost celý den. Odcházela jsem totiž v osm hodin ráno a vracela se nejdřív v šest večer. Hlídání jsem tedy doplňovala chůvou z agentury," říká Hana Urbanová.

Ze začátku měla na hlídání dvě chůvy, tak aby měla jistotu, že když jedna vypadne, bude k dispozici druhá. Obrátila se na agenturu, která pracuje jen se zdravotními sestrami, což byl její hlavní požadavek. "Chtěla jsem někoho, kdo umí odborně pečovat o malé dítě, a tehdy to klaplo napoprvé. Měla jsem štěstí, protože jsme si padli do oka s oběma chůvami," vzpomíná.

Hana Urbanová se s chůvami dohodla na tom, že jí každé tři hodiny budou posílat esemeskou informaci, kde zrovna chůva s dítětem je a co dělá. "Musím říct, že to fungovalo opravdu bezvadně," pochvaluje si. Další podmínkou bylo, že chůva bude hlídat dítě výhradně v domácnosti Urbanových. "Setkala jsem se totiž také s tím, že jedna chůva navrhovala hlídání ve své domácnosti, což mi nevyhovovalo," vysvětluje.

Podle ní je agenturní hlídání správnou volbou. "Můžete si vyžádat reference, nabídnou vám celý profil chůvy, dozvíte se, kde pracovala," míní.

Také doporučuje domluvit se ráno s chůvou a stanovit pro dítě denní režim. "Nebojte se ani náhodných kontrol, ale tak, aby to chůvu neurazilo. Správná pečovatelka by také měla chodit na čas a zvedat vám telefony," radí ostatním Hana Urbanová. Pokud to není schopna vybraná chůva dodržet, měli by si podle ní rodiče sehnat jinou.