Ve čtvrtém patře holešovické kancelářské budovy byl včera ráno nezvyklý klid. Přitom v té době běželo odpočítávání do ostrého startu první české digitální televize Z1. Její program se do éteru rozlétl úderem 19. hodiny večer.

"Před sedmou tu bude výrazně akčněji," říká šéfová tiskového oddělení Ivana Dubášová. Jediné, co by mohlo odvysílání prvních zpráv Z1 do českého éteru zvrátit, by podle ní byly technické problémy.

Ve srovnání s Kavčími horami má totiž holešovická televize skromnější zázemí. Na pětaosmdesát redaktorů z týmu Martina Mrnky a Hanuše Hanslíka stačí jedno patro. O to více však vedení Z1 spoléhá na technologie, jež lidem berou a zároveň ulehčují práci. Otevřený "newsroom" rozšiřuje galerie, kde sídlí ekonomická a sportovní redakce. Jediné, co lze v sále zavřít, jsou dveře vedoucích.

Ještě v deset hodin ráno v redakci vládl klid a navzdory tomu, že počasí opět lámalo teplotní rekordy, redaktoři vypadali, jako kdyby se nic nedělo. "Máme klimatizaci a do oken jsme dali speciální fólie," říká Dubášová.

Televize ale sází především na nové technologie, za něž skupina J&T zaplatila přibližně stovku milionů, a nakoupila moderní redakční systém Dalet, který umožní redaktorům sestříhat a namluvit zprávu na jednom místě. Automatizované je i studio pro zprávaře. Veroniku Sedláčkovou a Jana Němce tak například při prvních zprávách nezabírali kameramani, ale robotické kamery ovládané z režie.

Televize se snaží vyjít i s prostorem, který má k dispozici. Z1 měla výhodu i nevýhodu v tom, že zdědila prostory po bývalém projektu teleshopingové televize Top TV.

"Celý sál jsme museli vybudovat znova, ale využíváme staré studio, které jsme přestavěli na hlavní zpravodajskou místnost," popisuje Dubášová úpravy.

Dvě srdce televize

Pro celou televizi jsou k dispozici dvě studia. Jedno zpravodajské a jedno publicistické. Moderátoři tak v jedné místnosti budou číst zprávy, diskutovat s odborníky a analytiky u oválného stolu anebo vyslýchat aktéry aktuálních událostí v "horkém křesle".

V druhém studiu bude Barbora Tachecí od pondělka do čtvrtka zpovídat politiky a jiné aktéry veřejného života. Bývalá šéfka zpravodajství Českého rozhlasu si také studio vyzkoušela jako první, když včera v noci speciálně zpovídala Jiřího Čunka.

Ve studiu jsou ale ještě tři pohyblivé dekorace. Stěna popartových portrétů pro podvečerní pořad 18 minut, kde se bude střídat pětice moderátorů, rudé pozadí pro relaci "To říkáte" a novinové zákoutí pro rozbory hlavních témat zítřejších novin - "Z titulní strany".

"Do tohoto pořadu si budeme zvát šéfredaktory a vysílat se bude až před jedenáctou hodinou," vysvětluje Dubášová.

Vysílání pro noční ptáky

Z1 totiž za svůj hlavní vysílací čas nepovažuje podvečer jako ostatní televize, ale naopak noc. Zásadní pořady tak budou k vidění mezi půl desátou a půlnocí.

"Jinak začínáme vysílat v sedm ráno a končíme půl hodiny po půlnoci," vysvětluje Dubášová. Po rozjezdu stanice by ale rádi přešli na čtyřiadvacetihodinový provoz.

Zatímco pro vysílání bylo už včera ráno vše připraveno, zázemí ještě pokulhává. Na místě bývalé zasedací místnosti TOP TV tak teprve roste recepce a štafle se dají najít i v srdci celé televize - v serverovně, pod níž je vedeno kolem dvaceti kilometrů kabelů a kde se ukládají všechny odvysílané zprávy a pořady.


Nové technologie - rozmanitější nabídka

Digitalizace, kabelové televize, vysílání přes satelit - tři cesty, jimiž pronikají na trh desítky nových televizí. Mají jednodušší start - pro kabelovou televizi například není třeba licence. Díky tomu přibývá specializovaných kanálů, zaměřených na menšinové publikum.


Příklady specializovaných televizí:
Paprika TV - kulinářská stanice Óčko - hudební televize
TV Noe - křesťanské pořady Galaxie Sport - sportovní přenosy
Public TV, Z1 - zpravodajství ČT 24 - veřenoprávní zpravodajství
Nova Cinema - filmový kanál TV Pohoda - chystaný kanál pro děti