ustrice-delikatesa__192x128_.jpgJe to tvrdá realita. Francouzi už si zvykli, že strmě šplhají ceny baget, sýrů či uzenin. Rostoucí ceny potravin se ale nevyhýbají ani výjimečným pochutinám, které si oblíbili francouzští labužníci.

Rybářům se prodražil benzin, zdražili. Levný není ani dovoz východoevropských šneků. Gurmeti sahají hluboko do kapes.

"Zvykl jsem si každý týden chodit na opravdu dobrou večeři s přáteli," říká pařížský učitel Pierre Valois. "Pokud ale budou ceny stoupat dosavadním tempem, zřejmě nakonec skončíme v některé z levných asijských restaurací," stěžuje si.

Drahotu pocítí běžný Francouz už po ránu. Objedná si v kavárně croissant, do jehož ceny se promítá zdražení másla, za rok zhruba o pětinu. "Zákazníci nás podezírají, že na nich vyděláváme, ale není to tak," říká Nicole Watelet z francouzského svazu pekařů.

Přečtěte si také

Stoupající ceny nutí konzumenty pečlivě zvážit, na co ukázat prstem v jídelním lístku. Platí to i pro delikatesy.

Francouzi drží první příčku v množství zkonzumovaných šneků. Mají slabost i pro oblíbená žabí stehýnka. Dobré jídlo pro ně stále stojí mnohem výš v hodnotovém žebříčku než pro kteroukoli jinou zemi.

Šnečí brigády netáhnou

Jenže šneci, francouzský národní pokrm, věrně ilustrují paniku labužníků.

Pokrm, dělaný na burgundském másle s česnekem, s variantami se sýrem a na víně, je téměř částí francouzské národní identity. Teď se ale šneci stávají vzácností.

Francie je z 99 procent dováží, především z Polska a Maďarska. Jen za loňský rok to bylo asi 25 tisíc tun, neboli 700 milionů šneků. Také z České republiky se ročně vyveze přes 500 tun šnečího masa, z toho naprostá většina míří právě do Francie.

Východoevropské sběrače šneků ale přestávají brigády táhnout, spolu s tím, jak se daří lépe a lépe tamním ekonomikám a přibývají zajímavější příležitosti. Dva vyplácené eurocentimy za šneka je nezajímají.

Proto obracejí francouzští dovozci pozornost na Bulharsko. Zůstává ale hlavní problém: nákladná doprava.

Národní katastrofa

Věci už došly tak daleko, že deník Le Figaro píše o "národní katastrofě". "Ze šneků se stává něco na způsob kaviáru, co budeme konzumovat jen velmi zřídka a v nevelkém množství," napsal list.

Jedna porce 12 šneků v restauraci už nyní stojí šest eur. Po letošní nevyvedené sezoně ale budou hosté platit mnohem vyšší částky.

Organizátoři oblíbeného burgundského festivalu v Digionu si už dělají starosti. Očekávali, že tam v srpnu asi 10 tisíc návštěvníků pozře okolo 100 tisíc šneků. Už dnes je jasné, že se tyto předpoklady nesplní.

Pro vlastní potřebu

Snad jedině sběrači šneků ve Francii si starosti nedělají. Plži jsou sice chráněni, je ale povolen jejich sběr pro vlastní spotřebu. "Každé ráno vstanu v pět hodin, hledám ve vlhké trávě a vždy jich najdu dost," říká jedenašedesátiletá Madeleine Lechartierová z normandské obce Culey-le-Patry.

To ale není řešení pro milovníky žabích stehýnek. Chráněné žáby se dovážejí z dalekých asijských zemí, zejména z Indonésie. A jejich ceny míří vzhůru úměrně cenám leteckého benzinu.