potraviny-dolar-192.jpgJeště před rokem jezdila sedmatřicetiletá Sally Snyderová po supermarketu potravinového řetězce Safeway s nákupním vozíkem více méně bezstarostně a z paměti lovila věci, kterými potřebovala doplnit lednici své čtyřčlenné rodiny.

Jen občas si prý předem připravila seznam, aby určitě vzala vše, co by mohlo manželovi a dvěma dětem ve věku osm a dvanáct let chutnat. "Ale teď už vybírám spíše podle tohoto seznamu," ukazuje Sally na slevové kupony v inzertní příloze novin. Například libra hovězího za dva dolary, to je o třetinu méně než současná běžná cena.

"A po posledním nárůstu cen potravin mi to už nepřijde jako zbytečná ztráta času, pečlivě si doma možné slevy prohlídnout," dodává Sally k velké změně svých návyků.

Na jejím kroužku od klíčů od auta, kterým tady na marylandském předměstí Washingtonu jezdí nakupovat, také za poslední rok přibyly členské karty různých potravinových prodejen. Čím více jich je, tím větší šance, že tam či jinde bude "akce", kterou může využít.

Ceny potravin rostou

Ani Spojené státy se za poslední roky nevyhnuly znatelnému nárůstu cen potravin.

V průměru ceny v meziročním srovnání od loňského května vzrostly podle statistiky ministerstva zemědělství o 5,6 procenta. Nejvíce ovšem u těch nejzákladnějších potravin, jako jsou vajíčka, o téměř 30 procent, mléko přes 15 procent, pečivo, kde to je rovněž okolo 15 procent.

Bezmála polovina všech Američanů, kde průměrná domácnost dává na jídlo deset až patnáct procent svých výloh, v nedávném průzkumu Gallupova ústavu uvedla, že nárůst potravinových cen už začíná citelně zasahovat do rodinného rozpočtu.

Důvody nárůstu jsou podle různých analýz zhruba totožné s těmi, které se citují zahraničí. Vysoké ceny pohonných hmot, které jednak zdražují zemědělské vstupy a promítají se i do vyšších nákladů na přepravu. A zadruhé, danajský dar jménem etanol.

Farmáři v Nebrasce či v Iowě si mnou ruce, jak rostou ceny na výkupu kukuřice, určené na zelené palivo. Jejich kolegové v živočišné výrobě, producenti mléka a potravinových surovin oproti tomu lamentují na drahé krmivo a osivo a zvyšují své ceny.

Všechno, od cereálií s mlékem k snídani až po kuře k večeři, je najednou dražší.

"Lístky" pro chudé

Ještě mnohem citelněji ovšem dopadá současná situace na lidi s nízkými příjmy, pro ně se vzhledem ke skladbě jejich nákupů průměrná cena potravin za poslední rok v průměru zdvihla o sedm procent. Což se jasně projevilo nebývalým nárůstem počtu lidí, kteří pobírají federální příspěvky na nákup potravin.

Od loňského dubna se počet přidělovaných "potravinových lístků", jak se tento program nazývá podle svého vzniku za velké hospodářské krize v minulém století, zvýšil o milion a půl příjemců.

Celkově tak tuto pomoc v USA v současnosti využívá bezmála 28 miliónů lidí. Nejvíce od roku 1994, pokud pomineme mimořádnou situaci roku 2005, kdy byly "potravinové lístky" mimořádně vydávány po hurikánech Katrina a Rita.

Američané doufají, že cena jídla klesne, podle většiny analytiků ale budou zklamaní. "Tradičně to tak bývalo, že po nárůstu ceny zase klesly, jak se snížily i ceny komodit. Ale myslím, že teď je to jinak. Ceny už zpět nepůjdou," předpověděl Phil Lempert, který dlouhodobě sleduje vývoj v řetězcích velkopotravin, v listu USA Today.