- HN přinášejí výsledky exkluzivního výzkumu


Většina Čechů by v Rusku asi žít nechtěla. Dvě třetiny lidí jsou totiž přesvědčeny, že země, jíž vládne duo Vladimir Putin - Dmitrij Medveděv, není demokratická. Plyne to z výsledku bleskového průzkumu, agentury STEM, který si nechaly udělat Hospodářské noviny mezi více než šesti stovkami respondentů.

Nejradikálnější jsou v pohledu na Rusko lidé do čtyřiačtyřiceti let, naopak starší ročníky projevily vůči Moskvě více shovívavosti. "Výjimku tvoří sympatizanti KSČM, mezi nimiž jsou souhlasná a nesouhlasná mínění přibližně v rovnováze," konstatují autoři průzkumu.

Rusko jako hrozba

Když se ale sociologové zajímali o to, zda představuje Rusko bezpečnostní hrozbu pro Českou republiku, závěry už byly méně skeptické: padesát devět procent lidí má za to, že současného Ruska není třeba se bát. Přední český odborník na Ruskou federaci, někdejší diplomat Luboš Dobrovský ale varuje: "Rusko je ohrožením. Nejen vojenským kvůli americkému radaru, ale kvůli ropě i ekonomickým."

Zrovna základna v Brdech je moment, na němž se Češi s Rusy shodnou: ani jedněm se nelíbí. STEM zjistil, že součást protiraketové obrany, jež by v Česku mohla stát po roce 2011, nadále vadí téměř šedesáti procentům Čechů. Hodně ale záleží na vzdělání. "S růstem vzdělání podpora amerického radaru stoupá, mezi vysokoškoláky dokonce převažuje," uvádí STEM. Užší spolupráce s Washingtonem je přitom Čechům obecně bližší. Podle šedesáti procent respondentů by tuzemská vláda měla dbát spíš na dobré vztahy s USA než s Ruskem.

Invaze se neodpouští

"Lidé se Ruska bojí, za což mohou výroky ruských představitelů, hlavně vojáků, kteří tvrdili, že kvůli americkému radaru se Česká republika může stát jedním z možných terčů odvetného úderu," komentuje zjištění STEM politolog Michal Romancov.

Velkou roli dodnes hraje i zkušenost se sovětskými vojsky ze srpna 1968. Ačkoli od události již uběhlo čtyřicet let, dvě třetiny Čechů jsou přesvědčeny, že dosud nenastal čas okupaci Rusům odpustit. "To, co Rusové udělali teď v Gruzii, je v zásadě opakováním stejného imperiálního útoku, jaký podnikli v roce 1968 proti Československu," podotýká bývalý velvyslanec Dobrovský. Právě konflikt v Gruzii byl tématem další z otázek výzkumu pro HN. Tazatelé zjišťovali, koho Češi považují za viníka války - zda Rusko, Gruzii nebo oba účastníky sporu. Čtyřicet procent lidí odpovědělo, že za válku může Moskva, čtyřiadvacet procent ukázalo na Tbilisi a šestatřicet procent se domnívá, že na vině jsou obě země stejně.

080820_02_ctk.jpg