Jan Mičánek je jednou z klíčových osobností lesnického byznysu. Stál u zrodu částečné privatizace oboru, nyní vlastní firmu Less. I on tvrdě kritizuje postup státních Lesů - ale zároveň vytýká některým kolegům příliš radikální postup.

Jak by si poradil on sám, kdyby -- teoreticky - řídil státní podnik Lesy ČR? Na výzvu HN formuloval Mičánek pět bodů koncepce, jak vyvést obor z krize. Její naplnění podmiňuje tím, že šéf Lesů musí mít podporu silného ministra, a aspoň dva roky času:

1. Přivedl bych silný, odborně zdatný, věrohodný tým lidí, kteří by byli zárukou, že dokážeme věci změnit. To je zásadní podmínkou úspěchu. Většině ředitelů Lesů to nebylo buď umožněno, nebo toho nebyli schopni.

2. Zřídil bych "oddělení pro minulost" na úrovni náměstka ředitele Lesů. Pokusil by se ostatní manažery "odříznout" od průšvihů minulosti, aby se mohli věnovat normální práci.

3. Využil bych pro výběrová řízení na lesní zakázky takzvaný koncesní zákon místo zákona o veřejných zakázkách. Ten první totiž řeší případy, kdy stát peníze dostává. Ten druhý situaci, kdy stát firmám platí. Tento rozpor je jedním z důvodů dnešních problémů.

4. Naučil bych Lesy dobře prodávat stromy "na stojato". Platí, že stát si má obchodovat dřevo sám, ale od prvního řezu (skácení stromu), třídění a sortimentace dřeva se naopak ocitáme v prostoru podnikání. A stát není dobrý podnikatel. Všude, kde to zkouší, vzniká příležitost pro korupci. V naší zemi jsou tyto příležitosti bohužel téměř vždy využity.

5. Využil bych outsourcing všude, kde to jde. Stát tak dostane nejvíc peněz s nejnižšími náklady a zbaví se většiny zdrojů skandálů.