Letos možná nebude rčení, že ceny energií neustále rostou, platit doslova. Po výrazném lednovém zdražení elektřiny pro domácnosti - proud podle dodavatele zdražil o necelých deset či o šestnáct procent - by ceny mohly stagnovat či u některých typů energií dokonce klesnout. Vděčit za to můžeme současným nízkým cenám ropy.

Už od dubna by mohl zlevnit pro domácnosti zemní plyn. Pokud se tedy podaří rychle vyřešit tahanice o dodávky plynu mezi ruským Gazpromem a Ukrajinou.

Podle analytiků by ale cena plynu měla během roku klesat i navzdory současnému sporu. Analytik Jiří Gavor z poradenské společnosti ENA například čeká, že dodavatelé plynu by mohli snížit jeho cenu pro domácnosti od druhého čtvrtletí o deset procent.

"Hlavní dodavatel plynu RWE má dlouhodobé nákupní vzorce na plyn a současný spor by se do nich neměl příliš promítnout," říká analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka.

Levnější plyn se odrazí i jinde. "Pokud by se cena plynu výrazně snížila, mohou teplárny zlevnit už od dubna," tvrdí mluvčí Teplárenského sdružení Pavel Kaufmann. Výtopny na plyn dodávají zhruba 40 procent tepla v Česku. Některé z nich, například ty v Liberci či v Semilech, zlevnily už od ledna. Teplárny na uhlí sice měnit ceny směrem dolů nebudou, jsou však stále výrazně levnější než plynové.

Spolu s cenami ropy klesají i ceny topných olejů, které se k vytápění také někde používají.

Zda se propad cen komodit promítne třeba i do cen elektřiny, ale zatím není zcela jisté. Největší dodavatel proudu ČEZ už lidem nabídl snížení ceny silové elektřiny (tedy samotného proudu bez jeho dopravy) o čtyři procenta od ledna 2010.

Pokud budou ceny na energetické burze klesat, lidé by mohli ušetřit také přechodem na speciální měsíční či čtvrtletní tarif. Jenže zatím není zcela jisté, zda velkoobchodní ceny na burze, od nichž se ceny počítají, budou dále klesat. I když ceny ostatních komodit a povolenek CO2 by tomu napovídaly.

"Hladový Balkán zřejmě na energetických burzách působí jako brzda dalšího poklesu cen elektřiny," domnívá se Procházka.