1. Obnovení progresivního zdanění příjmů fyzických osob

Předložený návrh zákona navrhuje u daně z příjmů fyzických osob obnovit princip vzestupné (progresivní) sazby daně podle výše základu daně zavedením dalšího daňového pásma pro příjmy přesahující 1,2 milionu Kč ročně. Příjmy nad tuto hranici mají být zdaňovány 30% sazbou ze základu daně, přičemž zdanění touto sazbou bude klouzavě progresivní, kdy se vyšší sazba daně bude vztahovat v daném příjmovém pásmu jen na část daňového základu přesahující stanovenou hranici. Cílem opatření je nejen dočasné posílení účasti nejvyšších příjmových kategorií (s průměrným příjmem 100 000 Kč měsíčně) na financování protikrizových sociálních opatření, ale současně i trvalý pozitivní dopad na stabilizaci veřejných rozpočtů. Ve srovnání s daňovou progresí platnou u nás do konce roku 2007 jde o opatření, které postihuje jen skupiny poplatníků s vysoce nadprůměrnými příjmy.

2. Dočasné zvýšení základní osobní slevy na dani (snížení daně) u daně z příjmů fyzických osob

S ohledem na zvýšené výdaje každého poplatníka v souvislosti s všeobecným růstem životních nákladů i s úrovní inflace se navrhuje zvýšit slevu na dani pro každého poplatníka o 3 600 Kč, tj. ze současné částky 24 840 Kč na 28 440 Kč ročně. Jde o dočasné opatření výrazně snižující zatížení zaměstnanců i osob samostatně výdělečně činných v oblasti daně z příjmů pro daňová období 2010 a 2011.

3. Navrácení sazby daně z příjmů právnických osob na úroveň roku 2008

S ohledem na potřebu udržení stabilních příjmů veřejných rozpočtů, zejména v době poklesu výkonnosti národního hospodářství, se navrhuje od 1. 1. 2010 navrátit sazbu daně z příjmů právnických osob ze současných 20% na 21%, tedy na sazbu platnou v roce 2008. Opatření je navrženo jako trvalé v zájmu dlouhodobé stabilizace veřejných rozpočtů.

4. Dočasné zvýšení a zrychlení odpisů hmotného majetku

Navrhuje se, aby v letech 2010 a 2011, byla pro účely odpisů hmotného majetku podle zákona o daních z příjmů zvýšena vstupní cena, od níž je vymezen hmotný majetek na částku 80 000 Kč.
Dále se navrhuje, aby ve stejné době bylo zrychleno odepisování hmotného majetku v prvních dvou odpisových skupinách, a to tak, aby v 1. odpisové skupině byla zkrácena doba odepisování ze 3 let na 1 rok a v 2. odpisové skupině z 5 let na 2 roky. Současně se navrhuje umožnit při rovnoměrném odepisování hmotného majetku z 2. odpisové skupiny, aby mohla být odepsána v letech 2009 a 2010, celá vstupní cena tohoto majetku, a to maximální roční odpisovou sazbou ve výši 50 % v každém z uvedených let, a to za podmínky, že tento hmotný majetek byl pořízen právě v roce 2009 nebo 2010.

5. Dočasný pokles snížené sazby daně z přidané hodnoty (DPH)

Navrhuje se od 1. 1. 2010 snížit sníženou sazbu DPH ze současných 9 % na 6%, zejména s cílem zlevnit potraviny, léky, výstavbu bytů a domů, jízdné ve veřejné dopravě, vodné a stočné i další položky tak, aby byla povzbuzena vyšší spotřeba domácností a bytová výstavba. Opatření se navrhuje jen jako dočasné pro roky 2010 a 2011.

6. Dočasné prodloužení podpůrčí doby a zvýšení podpory v nezaměstnanosti

Vzhledem k růstu nezaměstnanosti a tíživým sociálním důsledkům hospodářské krize se navrhuje, aby podpůrčí doba od 1. července 2009 do konce roku 2011 činila u uchazečů do 50 let 6 měsíců, a do 55 let 9 měsíců, tedy stejně jako před 1. lednem 2009.
Procentní sazbu podpory v nezaměstnanosti se navrhuje v prvních šesti měsících přechodně zvýšit na 80 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu (nyní 50 %, resp. 45 %) a ve zbývajícím čase na 50 % (dosud 45 %).
Přechodně se navrhuje zvýšit rovněž procentní sazbu podpory při rekvalifikaci pro uchazeče o zaměstnání, kteří v posledních třech letech odpracovali nejméně 2 roky a zahájili rekvalifikaci již během prvních šesti měsíců podpůrčí doby. Takoví uchazeči by pobírali podporu při rekvalifikaci od 1. července 2009 do konce roku 2011 místo dosavadních jednotných 60 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu prvních šest měsíců rekvalifikace 90 %, další tři měsíce rekvalifikace 65 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu.

7. Úprava systému tzv. zelených karet a další změny ve státní politice zaměstnanosti

Navrhuje se přizpůsobit systém udělování tzv. zelených karet cizincům ze států mimo EU, které je od 1. ledna 2009 opravňují k pobytu v ČR a k výkonu zaměstnání po dobu uvedenou v kartě. S ohledem na riziko podstatného růstu nezaměstnanosti v důsledku celosvětové hospodářské krize se navrhuje prodloužení časového testu volného pracovního místa ze 30 na 60 dnů tak, aby se zvýšila šance úřadu práce umístit na volné pracovní místo tuzemské nezaměstnané.
Dále se navrhuje rozšířit okruh osob se zvýšenou péčí o nezaměstnané pro všechny osoby do 25 let a o nezaměstnané v důsledku hromadného propouštění nebo restrukturalizace podniků. Všechna uvedená opatření jsou navržena jako trvalá.

8. Zvýšení ochrany zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele

Navrhuje se, aby při platební neschopnosti zaměstnavatele bylo pro uspokojení mzdových nároků jeho zaměstnanců prodlouženo rozhodné období, za něž mohou být mzdové nároky uplatňovány po státu tak, aby tato doba zahrnovala nejen období šesti měsíců před podáním insolvenčního návrhu, ale i měsíc, v němž byl takový podán a dva měsíce následující.
Současně se navrhuje zvýšit částku náhrady mzdových nároků zaměstnanci tak, aby splatné mzdové nároky byly nahrazeny až do jejich výše za dobu 5 měsíců.
Dále se navrhuje, aby insolvenční řízení nemělo vliv na právo použít peněžní prostředky z účtu dlužníka, který je zaměstnavatelem, ke splnění jeho závazků vyplývajících ze splatných mzdových nároků zaměstnanců tohoto dlužníka.

9. Zvýšení náhrad za pojištěné vklady u bank

Navrhuje se v souladu se směrnicí ES zvýšit dosavadní maximální částku náhrady za pojištěný vklad u banky pro jednoho vkladatele z 50 000 EUR na částku 100 000 EUR.

10. Zrušení karenční doby v prvních třech dnech nemoci

Odstraňuje se dosavadní protiústavní stav, kdy po první 3 dny pracovní neschopnosti nepřísluší zaměstnanci náhrady mzdy ani nemocenská. Navrhuje se, aby po první tři dny dočasné pracovní neschopnosti zaměstnavatel poskytoval náhradu mzdy nebo platu ve výši 25 % průměrného výdělku (jak je tomu již v případě karantény). Tato výše v zásadě odpovídá 25 % denního vyměřovacího základu podle úpravy platné do 31. 12. 2007.
Jelikož toto opatření finančně zatěžuje zaměstnavatele, je kompenzováno snížením odvodu zaměstnavatele na nemocenské pojištění o 0,5 % v roce 2010. Výši odvodů v dalších letech stanoví již podle platné právní úpravy vláda nařízením.

11. Jednorázová výplata třináctých starobních a invalidních důchodů

S ohledem na nepříznivé ekonomické a sociální trendy s cílem podpořit vyšší spotřebu domácností se navrhuje v listopadu 2009 vyplatit jednorázově třináctý důchod, a to ve výši 2400 Kč pro každého starobního a plně invalidního důchodce a 1200 Kč pro každého částečně invalidního důchodce.

12. Zvýšení přídavku na dítě

Navrhuje se zvýšení přídavku na dítě o 100 Kč ve všech třech věkových kategoriích. Nově se navrhuje, aby nárok na poskytnutí přídavku měly rodiny s příjmem do trojnásobku životního minima.

13. Dočasné zvýšení příspěvku na bydlení

S ohledem na výrazné zvýšení nákladů na bydlení v důsledku deregulace nájemného a zvýšení cen energií a s ohledem na očekávané nepříznivé sociální dopady hospodářské krize na nízkopříjmové skupiny obyvatel, zejména důchodce a rodiny s dětmi, se navrhuje, aby od 1. července 2009 do 31. prosince 2011 byl všem, kdo mají nárok na příspěvek na bydlení, tento příspěvek dočasně zvýšen o 300 Kč měsíčně.

14. Úprava stávajícího tempa deregulace nájemného z bytu

S cílem snížit sociální dopady deregulace nájemného na nájemníky se navrhuje zpomalit tempo deregulace nájemného tak, že maximální výše měsíčního nájemného pro rok 2009, stanovená podle dosavadního systému, může být v roce 2010 zvýšena maximálně o 10 %, v roce 2011 o dalších 8 % a v roce 2012 dále o 8 %. Zároveň výše nájemného nesmí překročit dosavadní meze, čili k dosavadnímu stropu se kumulativně přidává druhá podmínka s tím, že nová výše nájemného musí zůstat pod oběma stropy.

15. Dočasné opatření k podpoře automobilového průmyslu a ekologizaci vozového parku v ČR

Navrhuje se zavedení státní finanční podpory při nákupu nového osobního automobilu fyzickou osobou v pořizovací ceně do 1,5 mil. Kč s emisemi CO2 nižšími než 160 gramů na kilometr, a to za podmínky vyřazení automobilu (autovraku) staršího 10 let, vlastněného alespoň 2 roky. Finanční podpora by při splnění těchto podmínek činila 25 000 Kč a podle zákona o daních z příjmů bude osvobozena od daně z příjmů fyzických osob. Podpora bude poskytována pouze v letech 2009 a 2010.
Za obdobných podmínek, tedy při vyřazení autovraku se navrhuje poskytovat podporu také při nákupu nového elektromobilu nebo při přeměně silničního motorového vozidla na elektromobil. Výše příspěvku v těchto případech se navrhuje ve výši 50 000 Kč.