reklama
reklama
25. 3. 2008 | poslední aktualizace: 25. 3. 2008  21:09

Expedice k pólu vyhlíží letadlo na Barneo

V sobotu se dobrodruh, cestovatel a režisér Petr Horký sešel na Špicberkách s polárníkem Miroslavem Jakešem, aby zahájili svou cestu pustinami Arktidy. V ostrém startu jim podle prvních zpráv Petra Horkého brání čekání na letadlo, které je má dopravit na ruskou polární základnu Barneo.

horky_350_210.jpgPetr Horký na Špicberkách zatím natočil první metry dokumentu pro Českou televizi, který má být později odvysílán v cyklu Na cestě. "Když jsem se asi před rokem dočetl, že podle některých vědců se na Severní pól do deseti let nedostanete suchou nohou, tak jsem si řekl, že to chci natočit. Proměny světa mě nesmírně inspirují,“ vysvětluje natáčení dokumentu Horký.

Protože start letadla na základnu Barneo je zatím nejistý, vypravili se oba aktéři chystané cesty na dvoudenní výlet za poznáním špicberské přírody, spojený s tréninkem zaměřeným na překonání překážek, které se mohou na cestě bílou pustinou vyskytnout.

I přes možné zpoždění příletu na Barneo by se zde měla výprava alespoň krátce zdržet, v připravovaném filmu by se totiž měly objevit  i záběry ze života polárníků.

A potom už začne ten pravý boj obou mužů s drsnou severskou přírodou. Na lyžích se vydají ledovou plání přímo k pólu. Většina výprav, stejně jako oni, volí dubnový termín. Nad bílou pustinou se po polární noci již rozednilo a led ještě nezačíná tát.

severni-pol-mapa1.jpg

Jediným kontaktem s civilizací je po dobu cesty pro oba muže satelitní telefon. S jeho pomocí budou ve spojení  se základnou Barneo, ale  i se čtenáři serveru iHNed.cz, aby se s vámi podělili o vše zajímavé, co je po cestě potká.

Rádi odpovědí i některé vaše zajímavé dotazy týkající se cesty, které se jim pokusíme zprostředkovat. Ptát se můžete na adrese redakce@ihned.cz.

Autoři: Jan Mittelbach
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Článek neobsahuje komentáře.
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Testování žáků, ilustrační foto
Test
Česko
V pondělí začala generální zkouška plošného testování pro žáky pátých a...
VIDEO
S pomocí kmenových buněk donutili japonští vědci z Tokijské univerzity buňky lidských vlasů k růstu na těle laboratorní myšky.
Česko
Nové vlasy sice zatím rostou jen na hřbetu myších modelů, vědci ale chtějí...
reklama
reklama