Ruské banky by v letošním roce mohly potřebovat kapitálové injekce až ve výši kolem 16 miliard dolarů (313 miliard korun), protože budou pravděpodobně čelit nárůstu objemu špatných úvěrů. Uvedl to ve středu šéf oddělení ruské centrální banky pro regulaci bankovního sektoru Alexej Simanovskij.

Podíl pochybných půjček v ruském finančním systému podle něj v současnosti činí čtyři procenta, do konce roku by však mohl stoupnout na deset až 12 procent. Simanovskij nicméně upozornil, že jde o pesimistickou prognózu založenou na výsledcích za poslední čtvrtletí loňského roku. "S největší pravděpodobností bude situace lepší," dodal.

Hrozba pro ruský finanční systém

Ruské banky se dostaly pod silný tlak loni na podzim, kdy jim nedostatek důvěry ve finanční sektor způsobil problémy s likviditou. Zhoršující se ekonomická situace Ruska navíc vede k růstu objemu nesplacených úvěrů. Bankéři i analytici varují, že špatné úvěry představují vážnou hrozbu pro ruský finanční systém.

Šéf státní společnosti Sberbank German Gref nedávno varoval, že nárůst objemu nesplacených úvěrů by mohl do konce letošního roku vyvolat druhou vlnu problémů v bankovním sektoru. Podle ruských úřadů nicméně nehrozí kolaps finančního systému, napsala agentura AP.