Koruna se včera vyšplhala na historické maximum 27,88 za euro. Neodradila ji přitom od toho ani nejistá politická situace, ani vysoké státní zadlužení. Politika totiž už na chování zahraničních investorů ztratila vliv. Právě oni přitom vyhnali domácí měnu na rekord.
Rychle rostoucí ekonomiky střední Evropy se zalíbily hlavně zahraničním fondům, které opouštějí americký dolar. Ten by měl kvůli očekávanému zlevňování peněz v USA oslabit.
Koruny navíc kupují i exportéři, jež se bojí dalšího posílení v příštím roce. Proto se zajišťují dopředu a zbavují se eur už teď. To potvrdil i mluvčí mladoboleslavské Škody Auto Jaroslav Černý. "Tímto způsobem se zajišťujeme průběžně," vysvětlil.

Strach z konkurence
Právě vývozci mají z dalšího zpevňování české měny strach a včerejší vývoj se jim vůbec nelíbil. Kvůli silné koruně je totiž jejich zboží v zahraničí dražší a ztrácí konkurenceschopnost.
Předseda asociace exportérů Jiří Grund dokonce označil celou situaci za katastrofální. "Jelikož 80 procent našeho zisku pochází z vývozu, nejsme právě nadšeni silnou korunou," přidal se Černý.
Analytici se však negativních dopadů na vývoz nebojí. Podle Jana Vejmělka z Komerční banky se to jednak projeví nejdříve za půl roku, jednak roste hospodářství v zemích Evropské unii, takže odbyt pro naše výrobky v zahraničí určitě bude.
Češi se mohou naopak těšit na levnější zboží dovezené ze zahraničí, a to včetně benzínu. Ten v minulém týdnu podle firmy CCS zlevnil o dalších 12 haléřů na průměrných 28,39 koruny a litr. Silná koruna potěší i lyžaře, zvláště ty, co se chystají třeba do Alp. V zemích, kde se platí eurem, bude zimní dovolená pro Čechy levnější.
Výhodná je silná koruna také pro stát. Tomu zase zlevní splácení zahraničních dluhů.

Posilování bude pokračovat
Jak to bude s korunou do budoucna, však už tak jisté není. Někdo jí totiž věští další posílení, objevují se však i hlasy proti.
Většinou se ekonomové shodují, že koncem roku 2007 by se kurs měl pohybovat kolem 27,20 koruny za euro.
A co by českou měnu mohlo zabrzdit? Podle ekonomů je to především špatný stav veřejných financí, jehož řešení je v nedohlednu.
Silná koruna ovlivní i rozhodování České národní banky ohledně úrokových sazeb. Banka tak zřejmě zdraží peníze nejdříve až na jaře 2007. "ČNB se dostává do takového začarovaného kruhu, proti růstu cen totiž musí bojovat zvyšováním sazeb, proti posílení koruny zase jejich snížením, její pozice se tak stíží," vysvětlil ekonomický expert firmy Proventus Finance Petr Hrdý.
Právě očekávaný pokles amerických úroků nutí zahraniční investory hledat příležitosti jinde. V Česku sice sazby patří k nejnižším, ale apetýt investorů pro Maďarsko, Polsko nebo Slovensko je přilákal i do Prahy. Na rekord se tak dostala i slovenská koruna, pětiměsíční maxima hlásí i zlotý a forint.

061107_15_1.gif