Finská společnost Myllykoski, která plánovala postavit v Opatovicích nad Labem velkou papírnu s 250 zaměstnanci, se rozhodla přesunout svůj investiční záměr do Německa. Novinářům to dnes sdělil Radim Kovács ze společnosti AMI Communications, která finského výrobce zastupuje. Důvodem přesunu je zpoždění a nejistota při schvalování výstavby v Opatovicích. Investice za zhruba 13 miliard korun by byla druhou největší letos ohlášenou investicí v Česku.

Papírna v Opatovicích měla ročně produkovat až 380.000 tun papíru a zpracovat 600.000 metrů krychlových dřeva. Na 80 procent produkce papíru mělo jít na export. Tuzemská výroba papíru a lepenky loni činila zhruba 990.000 tun.
Úřední proces byl podle investora neúměrně vleklý a trval více než rok. Rozhodnutí má návaznost i na současnou restrukturalizaci společnosti, od níž si Myllykoski slibuje mnoho výhod. Přesun projektu do jihoněmeckého Plattlingu, kde již firma provozuje jednu ze svých papíren, umožní zcela nový energetický koncept papírny, kromě toho má být dosaženo také dalších dodatečných synergií. Papírna v Plattlingu vyrábí nyní na dvou papírenských strojích přibližně 380.000 tun natíraného papíru.

Město prý výstavbu nezdržovalo

Vedení pardubického magistrátu se brání, že by schvalovací proces výstavby papírny zdržovalo. "Je rozdíl, jestli se dělá rozšíření stávající papírny v Plattlingu nebo jestli se staví papírna na zelené louce. To jsou velmi rozdílné věci. Jestli má být nějaká stížnost, pak na náš stavební zákon, který je velmi komplikovaný," řekl Koláček.
Papírna v Opatovicích měla čistit své odpadní vody v čistírně v Pardubicích, jejíž nákup od chemičky Synthesia za 485 milionů korun nedávno schválila firma Vodovody a kanalizace Pardubice (VAK). Podle Koláčka, který je předsedou představenstva vodáren, nebude mít přesun výstavby papírny do Německa na tuto transakci vliv. Kalkulace splácení úvěru na čističku s výnosem z čištění vody pro finskou společnost nepočítala. "Byl by to jen takový bonus, bohužel, musíme se s tím naučit žít," dodal Koláček.

Náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek nepovažuje odchod finského investora za katastrofu pro region. "Byla by to sice jedna z největších investic na území Pardubického kraje, ale nevybočovala by z podobných průmyslových záměrů v Nošovicích nebo Kolíně. Výstavba by neměla nějaký zásadní negativní vliv, i když pro některé lidi je každá změna komplikací. Já jsem si od papírny sliboval, že urychlí výstavbu čtyřpruhu mezi Hradcem Králové a Pardubicemi, který velmi všichni potřebujeme," uvedl Línek.

Radost naopak netají odpůrci papírny z okolních obcí i ekologických organizací, kteří proti ní dlouhou dobu protestovali. "Je to vítězství, nejen naše, ale všech obcí z okolí," komentoval odchod investora Zdeněk Fiala ze Sdružení pro Opatovice a Pohřebačku. K územnímu řízení na stavbu se na pardubickém stavebním úřadu sešly stovky výhrad. "Připomínek máme půl metru. To jsem ještě nezažil, že by se lidé proti nějakému projektu takto bouřili," citovala před týdnem Mladá fronta Dnes vedoucího Stavebního úřadu magistrátu Pardubice Jiřího Vopršala.