Krize dělá vlnyZměna pracovního místa nebude letos často otázkou volby, ale nutností. Hlavně v oborech, které postihla recese. Podle expertů budou postiženi hlavně ti nejméně schopní a přebytečné "bílé límečky".

"I firmy, které donedávna zoufale hledaly lidi, nyní nábor pozastavují," říká Jana Skálová ze společnosti LMC, která provozuje také portál www.jobs.cz.

Když jde byznys ke dnu

"U oborů, jakými jsou automobilový průmysl a jeho dodavatelé, stavebnictví, developerská činnost, doprava a logistika, už teď vidíme propad," říká Hana Stojanova, manažerka z britské poradenské společnosti Bibby Financial Services.

Krize se dotkne také bank, přestože ty o propouštění příliš otevřeně nemluví. V tomto roce se podle odborníků očekává další snížení počtu zaměstnanců o jedno až dvě procenta.

Čtěte také

S nižší spotřebou domácností i firem je spojen i úbytek cestování. Problémy budou mít hotelové a ubytovací služby. Na trhu se recese projeví také nižším objemem práce v servisních centrech, které zpracovávají například faktury a zabývají se personálními službami. Firmy se zbaví pozic nepřinášejících zisk.

"Krize se kaskádovitě projeví a už teď se promítá do všech oblastí ekonomiky," říká Jana Skálová z LMC. Podle ní se dá předpokládat, že se krize od výrobních firem rozšíří také na poradenské společnosti. Krátí se rozpočty na vzdělávání, což má dopad na vzdělávací a školicí firmy, ale i na jazykové školy.

Omezí se také konferenční a kongresový byznys. Krátí se rozpočet na marketing a reklamu. Agentury seškrtávají rozpočty a více hledí na přínos každého jednotlivce. To potvrzuje i Igor Walter, který pracuje v PR agentuře GCI Hill & Knowlton.

Klienti zvažují, kam prostředky investují. "Očekávají více muziky za míň peněz. Cítíme to hlavně u nadnárodních klientů, kteří jsou pod tlakem svých centrál," říká Igor Walter.

"Omezili jsme pronájmy, parkovací místa na auta. Každá služební cesta musí mít opodstatnění," dodává.

Obory, kde se zatím daří

Oblast energetiky, potravinářství, chemický průmysl a terciální sféra zůstávají stabilní. Mezi sektory, které podle odborníků zůstanou zatím uchráněny, patří například tabákový a drogistický průmysl. Nečeká se ani pokles poptávky po lécích. "Firmy Walmark se propouštění vůbec nedotklo," potvrzuje její tisková mluvčí Kateřina Ondřejková.

"Řekl bych, že ke stabilnějším oborům patří například také pojišťovny. Mají budoucnost, neviděl bych je v buducnosti jako příliš krizové," říká Gavrilo Vučič, headhunter a partner společnosti CV Partners. Je také přesvědčený, že zase "naskočí" zájem o služby IT.

Poptávka poroste po krizových manažerech. "U profesí s vysokou přidanou hodnotou nebude ani růst, ale ani výrazný pokles. Vzrůstat však bude tlak na vysokou kvalitu všech přijímaných kandidátů," říká Jana Skálová.

"Řady manažerů prořídnou a mnozí z nich vymění své ambice raději za jistotu," dodává Miroslav Hofírek, personální poradce z firmy Hofírek Consulting.

Nepřehlédněte

Ve všech oborech bude platit, že mzdy, které se dříve dávaly za standardní výkon, si lidé budou muset více zasloužit. "Také absolventi, kteří do firmy nastoupí po škole, si na vyšší plat budou muset déle počkat," vysvětluje Jana Skálová.

"V poslední době bylo obtížné najít kvalifikované odborníky," říká Richard Kovář, partner Redbaenk. V současnosti je podle něj situace lepší. Firmy, které chtějí růst a úspěšně se rozvíjet, mohou najít "esa" do týmu. I velké talenty totiž v době krize a malé poptávky akceptují nižší plat.