dite_prace.jpgV úterý si celý svět připomíná nešťastné osudy milionů pracujících dětí, 12. červen je totiž mezinárodním Dnem proti dětské práci. Ten letošní se zaměřuje na eliminaci dětské práce v zemědělském sektoru, ve kterém je zaměstnána největší část pracujících dětí, téměř 70 procent. Přes 132 milionů dívek a chlapců ve věku od 5 do 14 let často působí na farmách a plantážích, kde sází a sklízí plodiny, rozstřikuje agresivní pesticidy a vykonává další činnosti, které jsou pro děti zcela nevhodné.

Nejhorších forem ubývá

Dětská práce zahrnuje všechny formy práce, které jsou vykonávány dětmi mladšími 14 let a které jsou škodlivé pro jejich psychické zdraví a vývoj a brání jim ve školní docházce. Podle zprávy Mezinárodní organizace práce bylo v roce 2004 na celém světě 218 milionů pracujících dětí. Mnohé z nich přitom nejsou za svou práci ani placeny, pečují o své sourozence, obhospodařují pole a dobytek nebo pracují v rodinné řemeslné dílně.

Zpráva Mezinárodní organizace práce vyzdvihuje, že největší pokles, o 26 procent, byl zaznamenán v oblasti nejhorších forem dětské práce. Jedná se o ty, které ohrožují bezpečnost, zdraví a morální vývoj dítěte, patří sem například těžba, ale i otroctví, prostituce nebo obchod s drogami. Boj proti těmto formám dětské práce je však jen jedna strana mince, na rovný přístup ke vzdělání mají právo všechny děti světa.

Příklad z Evropy

dite.jpgBěhem průmyslové revoluce v Evropě se podařilo odstranit dětskou práci tím, že byla oficiálně zakázána a zároveň došlo k zavedení povinné školní docházky. Přesně k tomu by mělo dojít i v rozvojových zemích. Dětská práce je brána jako příčina a ne důsledek chudoby, pro řešení problému světové chudoby je proto třeba nejprve řešit problém dětské práce, která připravuje děti o vzdělání a tím i o budoucnost.

"Stop dětské práci - je lepší chodit do školy" je mezinárodní kampaň, jejímž cílem je přispět k odstranění dětské práce ve světě. Kampaň se snaží upozornit evropskou veřejnost, že dosáhnout toho lze jen tak, když všechny děti budou mít možnost řádně a plnohodnotně se vzdělávat. Cílem kampaně je zároveň připomenout politikům jejich mezinárodní závazky na poli vzdělávání a dětských práv a zasazovat se o větší angažovanost evropských i světových aktérů.

Společnost Člověk v tísni pořádá v rámci 12. června v rámci kampaně Stop dětské práci happening nazvaný "Když práci, tak písemnou". Podobné akce se konají i v dalších evropských zemích, které se do mezinárodní kampaně zapojily.