pocitace_studenti_192.jpgStudentský klub Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) Silicon Hill, který provozuje počítačovou síť na strahovských kolejích, se snaží aktivně bojovat s nelegálním sdílením dat mezi studenty. Zjištěné porušení pravidel trestá například odpojením od sítě.

Agentuře ČTK to řekl místopředseda klubu Martin Komoň v reakci na úterní policejní razii proti skupině údajných počítačových pirátů. Server s velkým množstvím nelegálních dat, který prý zadržení lidé provozovali, byl podle policie právě na strahovských kolejích.

"Za obsah - co kdo má na svém počítači, co kdo sdílí - zodpovídá každý uživatel sám. Ale chceme se zbavit té nálepky počítačových pirátů. Takže spolupracujeme s policií, s IFPI (Mezinárodní federací hudebního průmyslu) a dalšími organizacemi, které sledují dodržování autorských práv," prohlásil Komoň.

Některé provinilce mohou například správci sítě na čas odpojit od internetu. "V praxi to vypadá tak, že z londýnské centrály IFPI nám chodí stížnosti na to, že někdo porušuje zákony. My obratem, v současnosti do jednoho pracovního dne, toho daného člověka od sítě odpojujeme na tři měsíce, abychom tomu zamezili," vysvětlil Komoň. "Ještě se nám nestalo, že by to (zpráva od IFPI) nebylo pravdivé," dodal.

Počítačová síť na kolejích je sice určena primárně ke studijným účelům, podle dřívějšího vyjádření Andrey Vondrákové z rektorátu ČVUT ale jejímu zneužití zcela zabránit nelze. Nejzávažnější případy porušení pravidel prý unie ČVUT předává orgánům univerzity, případně policii.

Policejní akce Premiéra

pocitac_zamek_hacker_192_12.jpgPolicisté v pátek zveřejnili výsledky celostátní akce s názvem "Premiéra" namířené proti skupině údajných počítačových pirátů, při níž byly zajišťovány důkazy a počítače na území celé České republiky. Policisté také zadrželi sedm osob, dva lidé putovali do vazby. "Tím operativní činnost skončila," řekl pražský policejní mluvčí Tomáš Hulan s tím, že nemá informace o tom, že by měl být zatčen někdo další.

Zadržení podle zpráv policie provozovali server umístěný právě na strahovských kolejích. Na údajné piráty upozornila londýnská centrála IFPI.

Skupina měla být součástí takzvané warez scény. Její členové zbavují filmy, hudbu a počítačové programy softwarového zabezpečení. Výsledkem je takzvaný release. "Jsou to velice dobře organizované skupiny a týmy, které mezi sebou soutěží. Soutěží o to, kdo dá ten takzvaný release první na trh," řekl počítačový expert Václav Jírovský.

Podle Komoně celý případ souvisí s letním zásahem kriminalistů na kolejích, při němž byly zabaveny dva počítače. Podle policie se z těchto počítačů šířila nelegální data mezi miliony běžných uživatelů internetu. Hulan souvislost obou případů nepotvrdil, ani nevyloučil.

"Mám pocit, že to je jediné spojení se Strahovem, kdy na základě informací získaných z těchto dvou strojů (policisté) pokračovali dále v šetření. Byly to dva soukromé počítače připojené do naší sítě," uvedl Komoň.

Po červencových událostech dokonce Studentská unie ČVUT připravila pro studenty protipirátskou kampaň, která zahrnovala výklady autorských práv a informačními plakáty.