Ledu v Arktidě letos v létě zřejmě opět rekordně ubude. Vyplývá to z předpovědi, kterou ve středu zveřejnili vědci z univerzity v americkém státě Colorado.

Ubývání ledu v Arktidě patří "k přesvědčivým a zjevným známkám klimatické změny", uvedl klimatolog Sheldon Drobot, který se podílel na předpovědi založené na satelitních snímcích a teplotních záznamech.

Pokud se předpověď naplní, bude to potřetí za posledních pět let, kdy moře kolem severního pólu ustoupí na rekordně malou plochu, uvedli vědci. Úbytek ledu je podle nich způsoben rostoucími teplotami a šířením novějšího, slabšího a méně odolného ledu v Arktidě.

Za poslední desetiletí ubylo v Arktidě deset procent ledu. Prozatímním rekordem byl rok 2007, kdy minimální ledová pokrývka v létě klesla na 4,1 milionu kilometrů čtverečních. To je o 1,1 milionu kilometrů čtverečních méně, než předcházející rekord z roku 2005.

"Nynější ledová pokrývka Arktidy je slabší a novější, než kdykoli v dobách, kdy se vedou záznamy. To vytváří předpoklady pro rychlé tání," řekl Drobot.

Zamrzlé moře v Arktidě ochlazuje planetu bílými ledovými plochami, které odrážejí sluneční záření. Pokud bude led dále tát, ohrozí to lední medvědy, mrože a tuleně. Ustupující led by ale také mohl otevřít nové dopravní možnosti pro plavbu po volném nezamrzlém moři.