VZP__192x128_.jpgPřebytky na účtech zdravotních pojišťoven dosáhnou na konci roku 40 miliard korun. Je to zhruba pětina peněz, které zdravotnictví za rok spotřebuje. Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka hromadí pojišťovny přebytky na svých účtech protiprávně. Měly by je dát zdravotnickým zařízením na léčení pacientů.

"Zatímco zdravotnická zařízení nejsou schopna zaplatit lékaře a setry, tak na účtech zdravotních pojišťoven se bezúčelné hromadí v této chvíli více než 35 miliard korun," tvrdí Kubek.

"Náš systém veřejnozdravotního pojištění je koncipován jako průběžný, to znamená, co si zaplatíme na pojištění, za to máme dostat zdravotní péči. Hospodaření pojišťoven vymezují zákony, které říkají, že zůstatek na rezervním fondu by měl být v současnosti maximálně dvě až tři čtvrtě miliardy korun. Pokud tam leží 35 miliard, děje se tak protiprávně," dodal šéf lékařské komory.

Dohled nad pojišťovnami mají Julínek a Kalousek

Připomněl, že dohled nad pojišťovnami má vykonávat ministr zdravotnictví Tomáš Julínek ve spolupráci s ministrem financí Miroslavem Kalouskem.

"Pokud leží peníze na účtech protiprávně, je to odpovědnost těchto dvou ministrů a měli by za to být hnáni k odpovědnosti," uvedl.

Kubek, který situaci v českém zdravotnictví a zejména ministra Tomáše Julínka kritizuje dlouhodobě, je také členem předsednictva Lékařského odborového klubu. Jeho vedení v úterý oznámilo, že pokud do konce tohoto roku nedojde ke zvýšení příjmů lékařů, budou v lednu stávkovat.

Čtěte souvislosti

Podle Kubka současný stav ohrožuje bezpečnost pacientů, protože v řadě nemocnic je personální situace katastrofální, zatímco na účtech pojišťoven leží peníze, podle Kubka jako bonus pro ty, kteří je mají lacino zprivatizovat.

"Proti tomu zásadně protestujeme," zdůraznil Kubek.

Více o požadavcích lékařů

Do českého zdravotnictví jde podle ČLK málo peněz. Zatímco v roce 2003 dostalo 7,6 procenta hrubého národního produktu, loni už jenom 6,5 procenta. Průměr EU je devět procent, doporučení EU alespoň osm.

Cikrt: Rozdávat teď peníze by bylo nezodpovědné

"Žít jenom pro tento den a úplně vysát, vyrabovat účty pojišťoven na nulu, je nezodpovědné. Zdravotnictví by pak bylo vystaveno nebezpečí, že jakákoli krize ho může zruinovat," oponuje Kubkovi mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Zdravotní pojišťovny podle vyjádření svých ředitelů využijí přebytků k tomu, aby přidaly peníze lepším zařízením. Špatným dají čas na nápravu, pokud se nezlepší, smlouvu s nimi neuzavřou. Uvolní se tak pracovníci do nemocnic, kde nyní chybějí.