Stát už brzy zvýší svůj podíl v energetickém kolosu ČEZ na téměř 70 procent. Zbývá jediné - firma musí zrušit 10 procent akcií, které vykoupila od července 2007 do dubna 2008. Výmaz sice stále vázne kvůli stížnostem věřitelů, ale je velmi reálné, že k němu dojde do konce letošního února.

ČEZ se nedohodl s jediným věřitelem - podle zjištění HN jde o celní správu. "Vypadá to, že jednání jsou téměř u konce. Poté požádáme o zrušení akcií," říká mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. "A na konci února řekneme, co dále, jak to bude s dalším odkupem," dodává Kříž.

Původně přitom ČEZ plánoval, že vše stihne do konce loňského roku. Ale bez dohody s věřiteli nešlo návrh na snížení základního kapitálu podat.

Právě zrušení akcií je podmínkou k tomu, aby mohl začít odkup dalších deseti procent, který je už schválen.

Bude dividenda rekordní?

Až ČEZ vykoupené akcie zruší, posílí se pozice státu jako většinového vlastníka.

I přesto, že se vláda zbavila balíku 4,6 procenta akcií. Vláda původně chtěla prodat sedm procent, ministr financí Miroslav Kalousek ale kvůli poklesům ceny akcí prodej zastavil.

A tak zatímco před zahájením prodejů v srpnu 2007 měla v energetické společnosti podíl 67,61 procenta a nyní drží 63 procent, po zrušení akcií vystoupí na téměř 70 procent. A to by byl nejvyšší podíl od kuponové privatizace.

Více o ČEZu čtěte ZDE

Stát, který prodejem akcií získal celkem 34 miliard korun, se navíc letos může těšit i na vyšší dividendu.

ČEZ již oznámil, že hodlá vyplácet akcionářům 50 až 60 procent zisku. Pokud bude dividenda uprostřed pásma, dosáhla by při očekávaném čistém zisku necelých 49 miliard rekordních 50 korun na akcii.

"Vzhledem k finanční krizi a nutnosti co nejvíce sanovat státní rozpočet je možné, že se stát jako majoritní vlastník rozhodne k výplatě dividendy na horní hranici pásma. To by přineslo dividendu až 55 korun na akcii," říká analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

A výnos státu by v takovém případě vyšplhal na 20,5 miliardy korun. A navíc - není vyloučeno, že krize donutí stát dividendové pásmo posunout.

Loni ČEZ vyplatil na jednu akcii dosud nejvyšší dividendu 40 korun. Státní pokladna si díky ní přišla na více než 15 miliard.

090112_13a.jpg

Ceny odkupu přejí

Jak bude druhé kolo odkupu vypadat - a zda se vůbec uskuteční - ale zatím není jisté. I když ceny k odkupu přímo vybízejí - akcie ČEZ jsou dnes po propadech na finančních trzích levné. Zatímco během předchozího kola nešla akcie nikdy pod tisícovku a v některých dnech stála i víc než 1400 korun, páteční obchodování uzavřely na 838 korunách za kus.

"Vedle ceny akcií záleží i na akvizičních příležitostech a na ceně peněz, tedy možnostech vnějšího financování. To vše bude ovlivňovat naše rozhodnutí," řekl HN finanční ředitel ČEZ Martin Novák.

Tentokrát volněji

Drahé a nedostatkové financování by naopak podle Nováka hrálo spíše proti dalšímu odkupu. Od vypuknutí finanční krize, kdy úvěry doslova zamrzly, se ale prý pomalu otepluje.

"Situace na dluhových trzích se pro společnosti s dobrým ratingem postupně zlepšuje. Ale zdaleka to není jako před krizí," dodává Novák.

Šéf firmy Martin Roman už dříve připustil, že druhé kolo odkupu nebude tak pravidelné jako první. Souhlas akcionářů s dalším výkupem vlastních akcií dostala firma od akcionářů už loni v květnu. Platí do listopadu.

S tím, že další odkup bude volnější, souhlasí i analytici. "Společnost ČEZ bude možná tento nástroj více využívat v případě dalších výrazných výkyvů na trhu, tedy poklesů cen akcií," předpokládá Hatlapatka.