Místopředseda vládní Strany zelených Ondřej Liška a zástupce opoziční ČSSD Jan Hamáček ve stejné debatě zdůraznili, že jejich strany umístění amerického radaru nepodpoří, pokud nebude součástí kolektivní obrany NATO.


Spojené státy budou podle Vondry pokračovat v budování protiraketového systému bez ohledu na to, zda bude v dalším funkčním období vládnout republikánský či demokratický prezident. Projekt podle něj nezastaví ani případný nesouhlas Česka či Polska s umístěním nové základny na jejich území.


V zájmu České republiky i NATO proto podle Vondry je, aby Američané svůj systém neuzavřeli, ale naopak ho rozšířili do Evropy. Cílem by podle něj mělo být, aby se plánovaný protiraketový štít stal páteří budoucí alianční obrany. NATO podle něj ale posílí i systém, kterého se bude účastnit jen Česko a Polsko. "Kdyby se budoval jen na národním americkém základě, povede to k oslabení NATO," řekl. USA by v takovém případě totiž mohly stáhnout své vojáky z Evropy i dalších oblastí, protože by neměly zajištěnu jejich bezpečnost, míní Vondra.


Liška v debatě zdůraznil, že právě otázka časové lhůty, během níž bude možné americký obranný systém proměnit na alianční, je pro zelené klíčová. V rozhovoru řekl, že zelení umístění základny v ČR podpoří jen tehdy, pokud se USA mezinárodní smlouvou zavážou, že protiraketový systém bude spadat pod velení NATO. "Memorandum je málo, vyjádření prezidenta Spojených států je málo," dodal.


Hrozba, kvůli které chtějí Američané protiraketový deštník budovat, podle Lišky není prokazatelná a možná ani nepatří na seznam největších bezpečnostních rizik. Otázkou podle něj proto je, zda instalace takového zařízení naopak bezpečnostní riziko nezvyšuje tím, že roztáčí spirálu vzájemných hrozeb. V této souvislosti podle něj nelze přehlédnout ani ostrou reakci Ruska. Zároveň ji ale prý nelze přeceňovat, protože je součástí vnitropolitické kampaně ruského prezidenta Vladimira Putina.


Podle předsedy zahraničního výboru sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD) je pohled zelených a sociální demokracie na protiraketovou obranu velmi podobný. "NATO by se nejprve mělo rozhodnout, zda je to riziko tak veliké, že vyžaduje vybudování takového systému, a pokud ano, tak ho vybudovat," řekl. V debatě zdůraznil, že protiraketový systém by měl vznikat na půdě aliance a měl by být pečlivě konzultován s Ruskem.