Množství spamu stále roste.Studie říká, že analýza více než 500 milionů nevyžádaných zpráv odhalila písmena, na která chodí více spamu, než na jiná.

Analýzu uskutečnil počítačový specialista dr. Richard Clayton z Cambridžské univerzity. Chtěl totiž porozumět značným rozdílům v množství nevyžádaných zpráv, které různí lidi přijmou.

Dr. Clayton si vybral soubor 550 milionů e-mailových zpráv poslaných uživatelům internetové služby Demon mezi 1. únorem a 27. březnem 2008.

Při jejich analýze našel značný rozdíl v množství spamu, který byly doručen na různé adresy, a zjistil, že se jeho množství liší podle počátečního písmena adresy.

Nejpopulárnější písmena pro spammery byla "A", "M", "S", "R" a "P". Na adresy začínající těmito písmeny odešlo více než 40% spamu ze sledovanéhc vzorku.  Mnohem méně populární prý byla písmena "Q", "Z" a "Y". Na adresy začínající těmito písmeny směřovalo méně než 20 % spamu.

Rozdíl mezi množstvím spamu, který přichází na různé adresy, by mohl být podle dr. Claytona částečně vysvětlen tím, jak zasilatelé nevyžádaných e-mailů generují e-mailové adresy, na  které pak spam posílají.

Dále čtěte

Často, říká dr. Clayton, uskutečňují tzv. "slovníkové" útoky, při nichž vezmou „živou“ e-mailovou adresu před zavináčem (@) a přidají ji k jiné doméně, a tak vygenerují adresu novou. Například, pokud zasilatelé spamů znají skutečnou osobu s adresou john@example.com, mohou zkusit adresu john@another.com, aby zjistili, zda se také jedná o „živý“ účet.

V důsledku poměrně velkého množství jmen začínajících na M v porovnání s počtem jmen začínajících na Q lze vysvětlit nestejné množství spamů, kdy autoři nevyžádané pošty pravděpodobněji znovu využijí frekventovanější jména, a pošlou na ně více spamu.