canon-G10.jpg

Nový Canon PowerShot G10 disponuje celou řadou praktických funkcí, a navíc má širokoúhlý objektiv. Fotoaparát PowerShot G10 by měl v nabídce Canonu nahradit model PowerShot G9. Největší inovací je zmíněný širokoúhlý objektiv. Nejkratší ohnisko má totiž na 28 milimetrech. Model nabízí jinak až pětinásobné optické přiblížení při dobré světelnosti (od F2,8 až do F4,5). Plusem je to, že Canon PowerShot G10 je vybaven optickou stabilizací obrazu.

Zajímavý je také CCD snímač, který je typu 1/1,7" a obsahuje celkem 14,7 milionu obrazových buněk, přičemž rozsah citlivosti snímače se pohybuje od ISO 80 do ISO 1600. O zpracování obrazu se stará nový rychlý procesor DIGIC 4. Pozitivní je také to, že model nabízí ukládání snímků nejenom v běžném formátu JPEG, ale také v bezztrátovém RAWu. Úpravu snímků uložených ve zmíněném RAWu umožňuje v balení přiložený program „Digital Photo Professional“.

Novinka Canon PowerShot G10 disponuje všemi expozičními režimy: od automatiky přes dva prioritní režimy až po plný manuální režim, kdy můžete nastavit ručně jak čas, tak clonu. Pro méně zkušené fotografy je připraveno celkem dvanáct přednastavených scén. Novinkou ve funkčním vybavení je tzv. "i-Contrast", který umožňuje zvýšit dynamický rozsah obrazu.

Dále čtěte

Při aktivaci této funkce je kresba i v tmavých částech (nebo naopak příliš přesvětlených částech) obrazu dobře prokreslena. Praktická je také technologie detekce pohybu, kdy se v příslušném režimu zaostřuje průběžně pohybující se objekt.

Devítibodový autofocus disponuje také funkcí detekce obličeje v záběru, přičemž v režimu Makro lze zaostřit na předměty již z jednoho centimetru. Dostupná je ruční kalibrace teploty bílé (uložit lze hned dvě různá nastavení) a k dispozici je také celkem sedm přednastavených režimů. Náročnější fotografickou práci naznačuje přítomnost sáněk pro externí blesk. Model zvládá také natočit ozvučené video, v maximálním rozlišení 640 x 480 bodů rychlostí až 30 snímků za sekundu. Záběry můžete komponovat nejenom přes optický hledáček, ale také přes třípalcový LCD displej, který by měl mít vysoké rozlišení - 461 000 pixelů. Model se začne prodávat na našem trhu již příští týden.

Canon PowerShot G10
Cena: 9 500 Kč

samsung-NV100HD.jpg

Ještě se podíváme na aktuální novinky společnosti Samsung, které dorazily na tuzemský trh. Model Samsung NV100HD nabízí opět vysoké rozlišení 14,7 megapixelů. Objektiv značky Schneider-Kreuznach je také širokoúhlý 28mm objektiv, a to s 3,6x optickým zoomem. Novinka staví na úspěchu svého letošního předchůdce, modelu Samsung NV24HD, a umožňuje zaznamenat video ve vysokém rozlišení (v HD kvalitě: 1280 x 720 bodů rychlostí 30 snímků za sekundu).

Zapomenout nesmíme ani na duální stabilizátor obrazu (Dual Image Stabilization). Samsung NV100HD se může pochlubit celokovovým tělem se stříbřitým nebo černým povrchem. Elegantní rudý nádech ještě zdůrazňuje styl fotoaparátu, a dodává už tak zajímavému designu moderní styl.

Kompaktnímu tělu dominuje třípalcový dotykový LCD displej (s rozlišením 460 000 pixelů), kterým lze fotoaparát příjemně a pohodlně ovládat. Díky nové technologii „Samsung SmartTouch 2.0“ jsou tak všechna pokročilá nastavení dostupná na dotek špičky prstu. Dotykové SmartTouch rozhraní nejen že zvyšuje pohodlí při ovládání, ale přispívá také k mnohem atraktivnějšímu a elegantnějšímu designu přístroje.

Samsung NV100HD
Cena: 7400 Kč

samsung-NV9.jpg

Nový Samsung NV9 je „ultrakompaktní,“ 10,2 megapixelový digitální fotoaparát, který se vyznačuje velkým 2,7palcovým LCD displejem, pětinásobným optickým zoomem a také duální stabilizací obrazu (Dual Image Stabilization). Samsung NV9 disponuje nejrozmanitějšími a nejnovějšími multimediálními funkcemi. Obsahuje multimediální a MP3 přehrávač či prohlížeč textů.

Černé kovové tělo o rozměrech 95 x 59,9 x 21,3 milimetrů překvapí unikátním designovým prvkem – na svrchní straně fotoaparátu je umístěn “Mini Dashboard”. Zde, hned vedle vypínacího tlačítka, najdete informaci o stavu baterie a paměťové karty, a to v tradičním analogovém provedení, upomínajícím na dlouhou historii fotografování a klasické techniky vůbec.

Způsob zobrazení informace i umístění byly vybrány tak, aby byly co nejsnadněji viditelné – kdykoliv. Díky vyšší citlivosti CCD senzoru, který byl v Samsung NV9 použit a díky duální stabilizaci obrazu, není problém fotit kvalitní snímky i při slabém světle a bez blesku.

Uživatelé také mohou využít řadu srozumitelných nastavení, které jim pomohou vytvářet lepší snímky. Za pozornost určitě stojí portrét a skupinová fotografie. Díky technologii rozpoznávání tváří jsou rodinné fotografie hračka. Samsung NV9 rozezná až devět tváří a automaticky nastaví clonu i expozici, aby zajistil lepší kompozici a kvalitu snímku.

Samsung NV9
Cena: 6200 Kč

Samsung_L201.jpg

Další nový model, Samsung L201, je tenký kompaktní digitální fotoaparát s rozlišením 10,2 megapixelů, trojnásobným optickým zoomem a 2,7palcovým LCD displejem, který automaticky koriguje úroveň podsvícení podle světelných podmínek. Technologie rozpoznávání tváře, autoportrét a digitální stabilizátor obrazu ještě rozšiřují možnost využití tohoto fotoaparátu.

U tohoto automatu je k dispozici jedenáct scénických programů, například Noc, Děti, Krajina, Text, Detail, Západ slunce, Svítání, Zadní světlo, Ohňostroj nebo Pláž a sníh. To vám umožní jednoduše vybrat správné nastavení pro každou situaci.

Samsung L201
Cena: 2900 Kč

samsung-S1070.jpg

Ve výčtu novinek nám chybí již pouze kompaktní digitální fotoaparát Samsung S1070. Tento desetimegapixelový krasavec je vybaven ovšem jen trojnásobným optickým přiblížením. Samsung S1070 se může také pochlubit technologií rozpoznávání obličeje. Komponování scény probíhá přes velký barevný 2,7” LCD monitor.

Novinka sice nemá optický stabilizátor obrazu, ale alespoň digitální stabilizaci obrazu, kdy se zvýší citlivost snímače a zkrátí se zároveň délka závěrky, takže se zkrátí doba, po kterou by chvění přístroje při fotografování z ruky nebo pohyb fotografovaného subjektu mohly způsobit vznik neostré fotografie.

Samsung S1070
Cena: 2600 Kč